Polisa turystyczna na wyjazd krajowy – dlaczego jest potrzebna?

Ubezpieczenia turystyczne kojarzą się nam przede wszystkim z wyjazdami zagranicznymi. Wiąże się to z obawami o wysokie koszty leczenia czy transportu do kraju. Jednak podróżując po Polsce również może dojść do sytuacji, w której będziemy potrzebowali wsparcia ubezpieczyciela. Dlatego warto zadbać o odpowiednią polisę.

Polisa turystyczna na wyjazdy po Polsce

Zazwyczaj wybierając się na zagraniczny urlop pamiętamy o tym, by zabezpieczyć się odpowiednią polisą turystyczną. Wysokie koszty leczenia lub transportu, zarówno z miejsca wypadku do szpitala, jak i ze szpitala do Polski skutecznie zniechęcają do podróżowania bez ubezpieczenia. Jednak wybierając się na wyjazd w kraju nie zawsze dbamy o to, by wykupić polisą. A przecież podróżując po Polsce również możemy mieć wypadek, wyrządzić komuś szkodę czy stracić bagaż.

Dlatego bez wątpienia polisa turystyczna na wyjazd krajowy powinna składać się z ubezpieczenia NNW, OC, bagażu podróżnego. Nie zapominajmy również o tym, że jeśli chcemy poruszać się w pobliżu granicy np. wybierając się w Tatry, powinniśmy zadbać także o ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa.

Ubezpieczenie NNW – jak działa?

Ubezpieczenie NNW gwarantuje nam wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu, np. złamania ręki czy nogi. Co więcej w przypadku śmierci osoby objętej ubezpieczeniem świadczenie otrzymają jej bliscy. Tego typu ochrona ubezpieczeniowa zadziała również, gdy dojdzie do mniejszych uszkodzeń ciała albo zajdzie zdarzenie określone w umowie (np. pobyt w szpitalu). Świadczenie wypłacane jest w oparciu o określony procent sumy ubezpieczenia, odpowiadający procentowi trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zazwyczaj opisane to jest w tabeli, w której każdemu rodzajowi trwałego uszczerbku na zdrowiu jest przyporządkowany konkretny procent sumy ubezpieczenia. W praktyce polisa NNW zabezpiecza nas np. gdy potłuczemy się na górskim szlaku. Wówczas możemy liczyć na pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na rehabilitację.

Kiedy przyda się OC w życiu prywatnym?

Spędzając czas aktywnie możemy w łatwy sposób wyrządzić komuś szkodę. Urwanie lusterka w zaparkowanym samochodzie podczas jazdy na rowerze, wpadnięcie na kogoś na nartach – takie wypadki mogą przytrafić się każdemu. Dodatkowo rodzice odpowiadają za szkody wyrządzone przez dzieci, a opiekunowie zwierząt za szkody spowodowane przez zwierzęta.

W takich sytuacjach przydaje się polisa turystyczna zawierająca ubezpieczenie OC. Tego typu ochrona polega na tym, że ubezpieczyciel przejmuje za nas odpowiedzialność, jeśli wyrządzimy komuś szkodę ze swojej winy. Jeżeli więc nasze dziecko wybije szybę, podczas gdy w piłkę przy pensjonacie albo my sami potrącimy kogoś jadąc rowerem czy na rolkach, to odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której szkodę wyrządziliśmy umyślnie.

Ubezpieczenie bagażu

Bez względu na to czy wybieramy się na zagraniczny wyjazd czy w polskie góry zawsze zabieramy ze sobą niezbędne rzeczy, takie jak ubrania, buty i kosmetyki.  Dlatego warto pamiętać, że ubezpieczenie bagażu zapewni nam wypłatę odszkodowania w razie rabunku albo zniszczenia rzeczy, które zabraliśmy ze sobą w podróż. Jednak przed zawarciem umowy dokładnie zapoznajmy się z zapisami OWU. To tam znajdziemy informacje, jakie rzeczy nie podlegają ochronie, czyli kiedy nie dostaniemy odszkodowania w razie ich utraty.

Ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa

Wybierając się na krajową wycieczkę nie zawsze rozważmy zakup ubezpieczenia podróżnego. Tym bardziej, że w Polsce pierwsza pomoc udzielana jest za darmo, a jeśli zgubimy się w górach, lesie czy na wodzie, to za poszukiwania i ratunek też nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni. Jednak nieco inaczej wygląda to u naszych sąsiadów. Jeśli będziemy mieć pecha i podczas wędrówek górskich na granicy ze Słowacją czy Czechami zgubimy szlak i wezwiemy pomoc, a okaże się, że nieopatrznie przekroczyliśmy granicę i pomocy udzielą nam odpowiednie służby czeskie lub słowackie, to za takie wsparcie będziemy musieli później zapłacić. Właśnie w takiej sytuacji pomocne będzie ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa.

Doświadczenie pokazuje, że krajowy wyjazd również może wiązać się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem turystycznym skontaktuj się z naszymi specjalistami. Dzięki ich wsparciu dostosujesz ochronę ubezpieczeniową do własnych potrzeb i zyskasz pewność, że nieprzewidziane zdarzenia nie zrujnują Twojego budżetu.

Źródło: Europa-Ubezpieczenia