Pierwsza rejestracja w kraju a ubezpieczenie OC

Sprowadzenie auta z zagranicy wiąże się z kilkoma dodatkowymi kosztami. Często zapominamy o tym, że obok tłumaczenia dokumentacji czy dokonania opłat, już w dniu pierwszej rejestracji w kraju musimy ubezpieczyć samochód w zakresie OC. Co jednak zrobić, gdy umówiliśmy się już na wizytę w Wydziale Komunikacji a zapomnieliśmy o formalnościach związanych z zakupem polisy OC? Podpowiadamy.

Pierwsza rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jeśli właśnie kupiłeś samochód sprowadzony z zagranicy, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić to jego rejestracja w kraju. Zgodnie z aktualnymi przepisami masz na to 30 dni. Ale uwaga! Z powodu pandemii czas na spełnienie tego obowiązku został wydłużony aż do 180 dni. Dopiero po przekroczeniu tego terminu możesz być wezwany do opłaty karnej wynoszącej od 200 do 1000 zł. I pamiętaj o tym, że nadal w większości Wydziałów Komunikacji obowiązuje rezerwacja kolejki przez internet lub telefon a czas oczekiwania na osobiste spotkanie w urzędzie wynosi czasami nawet kilkanaście dni. Dlatego wszystkie formalności związane z pierwszą rejestracją samochodu w kraju warto załatwić bez zbędnej zwłoki.

Ubezpieczenie OC a pierwsza rejestracja w kraju

Nie każdy pamięta o tym, że na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych polisę OC musi wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Co jednak zrobić, gdy w najbliższych godzinach masz już zaplanowaną wizytę w Wydziale Komunikacji a kwestia ubezpieczenia całkowicie wyleciała Ci z głowy? Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szybki kontakt w sprawie OC z nami – specjalistami z Superubezpieczenia.pl. Na podstawie podanych przez Ciebie danych sprawdzimy wszystkie dostępne ubezpieczenia komunikacyjne i pomożemy w wyborze najlepszej oferty. Wystarczy, że po otrzymaniu tymczasowego dowodu podasz nam aktualny numer rejestracyjny, a wówczas my na podstawie kompletnych danych przygotujemy wybraną przez Ciebie umowę OC. Gotową polisę możesz mieć na mailu w kilka minut. Cały proces zakupu ubezpieczenia jest szybki, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku pierwszej rejestracji pojazdu w kraju.

Konsekwencje związane z niedopełnieniem formalności – pierwsza rejestracja

Jak już wcześniej wspominaliśmy właściciel sprowadzonego do kraju pojazdu zobowiązany jest do tego, by zarejestrować auto w ciągu 30 dni ( 180 dni w czasie pandemii) od momentu, w którym przekroczył on granicę naszego kraju. Jeśli nie dopełnisz wszelkich czynności urzędowych w podanym terminie i będziesz poruszał się po drogach niezarejestrowanym samochodem, a więc niedopuszczonym formalnie do ruchu, w razie kontroli drogowej zostaniesz ukarany mandatem. Co ważne samochód może wówczas trafić na policyjny parking lub będzie zabezpieczony w inny sposób. Niezwykle ważne jest również to, że niezależnie od daty pierwszej rejestracji nie możesz poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC.

Podsumowując: Pamiętaj, że już w dniu pierwszej rejestracji samochodu w Polsce musisz zakupić polisę OC. Jeśli zapomniałeś o tym, by zająć się wcześniej kwestią obowiązkowego ubezpieczenia możesz do nas zadzwonić nawet wówczas, gdy już jesteś w Wydziale Komunikacji. Wszystko, czego potrzebujemy do dokonania kalkulacji składki OC to dane osób, które będą figurowały w dowodzie rejestracyjnym oraz parametry pojazdu. A te informacje jesteś w stanie nam podać nawet bez dowodu rejestracyjnego. Specjaliści z Superubezpieczenia.pl są gwarancją tego, że sprawnie i szybko zakupisz obowiązkowe ubezpieczenie OC jeszcze w dniu pierwszej rejestracji w kraju. Z nami znajdziesz najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne a płatność za OC rozłożysz nawet na 12 rat.