Zderzenie ze zwierzyną – Co z odszkodowaniem?

Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt bywają groźne. Droga w otoczeniu lasu, cisza, spokój i nagle przed maską samochodu pojawia się jeleń. Co należy zrobić po wypadku ze zwierzyną? Co z ewentualnym odszkodowaniem za uszkodzony pojazd?

Odszkodowanie za wypadek ze zwierzyną

Podczas podróży zawsze istnieje ryzyko wypadku, gdy na drogę nagle wskoczy np. sarna, dzik lub jeleń. W przypadku, kiedy zderzyliśmy się ze zwierzyną na miejsce zdarzenia należy wezwać policję, a w przypadku, gdy kierowca lub pasażerowie zostali ranni należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak wygląda cała procedura?

Na początek trzeba wiedzieć, że cała procedura związana z likwidacja szkód za wtargnięciem zwierzęcia na drogę nie jest prosta. Przyjmuje się, że odpowiedzialność powinien ponieść ubezpieczyciel OC podmiotu (tutaj chodzi o zarządcę terenu, na którym zdarzył się wypadek). Jeśli na drogę weszła np. krowa rolnika, to odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel właściciela zwierzęcia.

Znak wiele zmienia

Jeśli droga, na której doszło do zdarzenia była oznaczona odpowiednim znakiem „uwaga dzikie zwierzęta” to szanse na uzyskanie odszkodowanie praktycznie są minimalne. Gdy znaku takiego nie było to szanse są, ale udowodnienie tego, że zdarzenie zaszło na wskutek zaniedbania jednego z podmiotów spada na poszkodowanego kierowcę. Tutaj zaczyna się cały proces zbierania dowodów (czy droga była źle oznakowana, czy na tym terenie dochodzi o wypadków z udziałem zwierząt, trzeba zgromadzić zeznania świadków, notatkę policyjną i do kogo dokładnie należy odcinek drogi).

AC na wypadek

Zderzenie ze zwierzęciem potrafi wyrządzić bardzo poważne straty. Zniszczona maska, zderzak, chłodnika i reflektor oznaczają bardzo duże konsekwencje finansowe. Naprawa z własnej kieszeni może uderzyć bardzo mocno po kieszeni. Posiadając ubezpieczenie AC można naprawić swój pojazd nie martwiąc się o koszty. „Standardowy” zakres tej polisy obejmuje zdarzenia związane z udziałem dzikich zwierząt. Ubiegając się o odszkodowanie, należy udowodnić, że zdarzenie doszło wskutek zaniedbania np. zarządcy drogi, nadleśnictwa, czy rolnika. W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zwierzęciem hodowlanym, procedura odszkodowawcza jest o wiele prostsza niż ta w przypadku której, do kolizji doszło wskutek zderzenia z dziką zwierzyną.
 
Wypadek z udziałem zwierzęcia to niesamowity stres i strach. Uszkodzony pojazd wymaga często naprawy i dużych nakładów finansowych. Warto więc wiedzieć jak można uzyskać odszkodowanie.