Wakacyjny trekking w górach. Co z ubezpieczeniem?

Wakacje, lato i piękna pogoda sprawiają, że wiele osób zamiast wypoczywać na plaży wybiera aktywną formę wypoczynku. Trekking w górach cieszy się popularnością przez cały rok. Planując wyjście na szlak nie zapominajmy o ubezpieczeniu.

Zacznij od planowania

Każdy turysta amator lub średniozaawansowany musi wiedzieć, że zaplanowanie wyprawy to podstawa. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, butach, wodzie i przekąskach. Góry są piękne, ale też wymagające. Zdrowy rozsądek, wiedza i umiejętności minimalizują ryzyko wypadku, ale nie w stu procentach. „Na wszelki wypadek” warto posiadać ubezpieczenie turystyczne.

Trekking po zagranicznych szlakach

Trekking w górach zahacza często o zagraniczne szlaki m.in. w Tatrach, Karkonoszach lub Beskidach. O ile w Polsce za akcję ratowniczą nie trzeba płacić, to u naszych południowych sąsiadów za udzieloną pomoc trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
 
Koszty ratownictwa, akcji poszukiwawczej i leczenia Polaka po wypadku polskich szlakach pokrywane są w budżetu państwa. Nie trzeba więc kupować polisy obejmującej koszty leczenia i akcji ratunkowej. Można wykupić NNW i OC, ale to już dobrowolny wybór. Wędrując przy pasie przygranicznym warto jednak posiadać polisę obejmująca koszty leczenia. Zdarzyć się może tak, że doznasz wypadku i np. spadniesz lub kryzysowa sytuacja spotka Cię za polską stroną. Wówczas zamiast GOPR-u i TOPR-u pomoc udzielą Ci zagraniczne służby.
 

Co powinna zawierać polisa?

Tylko dobrze dobrane ubezpieczenie gwarantuje kompleksową pomoc w razie niespodziewanego wypadku. Polisa turystyczna powinna obejmować:

 • Koszty leczenia (pobyt w szpitalu, pomoc ambulatoryjna, zabiegi i operacje, zakup leków, transport medyczny)
 • Koszty ratownictwa (to wszystkie koszty związane z udzieleniem pomocy w górach przez ratowników. Koszty te obejmują również koszty akcji poszukiwawczej i transport helikopterem)
 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)
 • OC w życiu prywatnym (ochrona na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim)
 • Co dla miłośników adrenaliny?

  Trekking w górach to doskonała forma spędzania wolnego czasu podczas wakacji. Niektórzy jednak kochają góry, ale chcą poczuć większy dreszczyk emocji. W górach oprócz wędrówek można uprawiać m.in. biegi górskie, jazdę na rowerze, wspinaczkę lub wejścia na szczyty powyżej 3000 m.n.p.m. Ci, którzy decydują się na taką formę aktywności muszą sprawdzić czy jest to sport ekstremalny, co za tym idzie potrzebne jest wykupienie u ubezpieczyciela dodatkowego rozszerzenia.
   
  Ubezpieczenie na trekking w górach to koszt zwykle kilku złotych za dzień. Kontaktując się z naszymi ekspertami pomożemy Ci znaleźć polisę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania.