Ubezpieczenie samochodu a gwałtowne zjawiska pogodowe
Po przejściu burz i wichur, lawinowo zgłaszane są przez właścicieli samochodów zniszczenia spowodowane najczęściej upadkiem drzew. Silne wiatry skutkują nie tylko zniszczeniami domów i zrywaniem linii energetycznych. Ubezpieczenie samochodu a gwałtowne zjawiska pogodowe – jak kierowcy mogą zabezpieczyć się przed stratami spowodowanymi przez żywioły? Wystarczy wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
Coraz więcej negatywnych zjawisk klimatycznych w Polsce
Z roku na rok liczba gwałtownych zjawisk pogodowych w Polsce zwiększa się. Od kilku lat obserwuje się zmiany w polskim klimacie, które niestety nie są dla nas korzystne. Negatywne zmiany klimatyczne są niebezpieczne nie tylko dla życia i zdrowia, ale przynoszą również ogromne straty materialne.
Co należy zrobić, kiedy nasze auto zostanie uszkodzone przez drzewo?
W pierwszej kolejności należy ustalić kto jest właścicielem posesji na której stało drzewo. Według polskiego prawa w każdym z przypadków odpowiedzialnym za szkodę jest właściciel nieruchomości, na której stało się drzewo.
Jeśli drzewo upadło na jadący samochód wówczas odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca drogi. Do zarządcy bowiem należy własność pasa ulicy wraz z przylegającym do niej poboczem – a jeśli stoją na nim drzewa, są również jego własnością.
Przykłady spadającego drzewa na samochód można znaleźć w serwisie YouTube:
Ubezpieczenie samochodu a gwałtowne zjawiska pogodowe
Zakłady ubezpieczeń oferują wiele rodzajów ochrony, które swoim zakresem obejmują min.: skutki finansowe szkód spowodowanych przez powodzie, huragany, wichury itp. Wichury i huragany często przyczyniają się do uszkodzeń samochodów, które zaparkowane są pod drzewami.
Co zrobić aby otrzymać odszkodowanie?
Przede wszystkim należy wybrać taka polisę, która obejmuje szkody wyrządzone min.: przez wichury. Będąc posiadaczem ubezpieczenia, w którym ubezpieczyciel nie wyłączeń spod odpowiedzialności ww. zjawisk, należy zgłosić szkodę. W warunkach umowy znajdują się informacje dotyczące sposobu zgłoszenia szkody. Może tez zdarzyć się tak, że samochód został uszkodzony bez wiedzy właściciela. W takim przypadku – aby ubezpieczyciel nie zarzucił kierowcom opierzchłości, należy podać dokładną datę, kiedy się dowiedziałeś o tym, że twoje auto zostało uszkodzone.
Dokumentacja bardzo ważna przy dochodzeniu roszczeń
Ubezpieczyciel może zapytać o szczegóły zdarzenia. Najlepiej w tym przypadku zrobić zdjęcia, nagrać film, dodać notatki z policji – jeśli zostali wezwanie na miejsce zdarzenia.