Ubezpieczenie quada

Sezon komunijny praktycznie za pasem. Rodzicie, chrzestni i inni uczestnicy uroczystości prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych prezentach. Kiedyś zegarki i rowery, dzisiaj… dron, iphone, a nawet quad na prezent to codzienność. Czy dorośli powinni kupować dzieciom tego typu pojazdy? Jak wygląda ubezpieczenie quada?

Dziecko nie ma prawa poruszać się na drodze publicznej ( za wyjątkiem roweru w towarzystwie osoby dorosłej). Pomimo, iż co jakiś czas słyszymy o wypadki na quadach, którymi kierują dzieci, nie czerpiemy z tego faktu żadnych wniosków.  Należy podkreślić, iż w  przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dlaczego? Dlatego, że dziecko  nie ma po prostu fizycznych  i psychicznych warunków do tego by kierować tego pojazdem. Dorośli powinni pamiętać, że siła quada jest znacznie większa niż fizyczne możliwości 10 letniego dziecka, a szybkość z jaką może ono się poruszać może doprowadzić do tragicznych sytuacji. Mało rodziców zdaje sobie sprawę, że to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód i że trzeba mieć uprawnienia, aby móc nim jeździć. Nie mówiąc już o tym, że pojazd należy zarejestrować i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie quada.

Kto może kierować quadem?

Aby uzyskać prawo do kierowania quadem należy posiadać prawo jazdy kategorii AM, B, B1. Kategoria ta zależy od masy pojazdu i dzielimy je na czterokołowce lekkie i zwykłe: czterokołowiec zwykły (quady lub pojazdy samochodowe o masie własnej przekraczającej 400 kg dla przewozu osób lub 550 kg dla przewozu rzeczy),czterokołowiec lekki (masa całkowita nie przekracza 350 kg i prędkość maksymalna jest niższa niż 45 km/h).

Quadem po publicznej drodze? Jakie formalności musisz spełnić?

Oprócz uprawnień musimy wiedzieć, że tego typu pojazd musi posiadać specjalną homologację, tablicę rejestracyjną i ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie quada. Jakie dokumenty należy mieć aby wykupić polisę.  Co uzależnia cenę polis? Cena polisy zależy od takich parametrów jak: dane właściciela, historia ubezpieczenia, dane pojazdu. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, przed wykupieniem odpowiedniej polisy należy poprzedzić porównaniem ofert.