Ubezpieczenie organizatora letnich wypoczynków dla dzieci

Rodzice wysyłając swoje pociechy na kolonie lub na obóz myślą przede wszystkim o ich bezpiecznym wypoczynku. Wyjazd na letni wypoczynek jest najczęściej nagrodą  za kilkanaście miesięcy obowiązków szkolnych. Rodzice często dopytują o to czy organizator wycieczki ( biuro podróży, parafia, zielona szkoła, obóz harcerski) ma obowiązek ubezpieczenia imprezy. Każdy organizator może takie ubezpieczenie wykupić

 

Ustawa o  systemie oświaty oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży nakłada na organizatorów wypoczynku szereg obowiązków. Przepisy stanowią przede wszystkim, że organizator wypoczynku zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku. Organizator wypoczynku ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku, o ile obowiązek zawarcia takiej umowy nie wynika z odrębnych przepisów; – tzn. dzieci, czy młodzież już jest ubezpieczona w tym zakresie na teren tego kraju. Tu zwracamy uwagę na to, że najczęściej organizatorzy wypoczynków dla dzieci wykupują tylko ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, w przypadku którego wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia. Warto więc dopytać przed wyjazdem na jaką sumę ubezpieczony jest organizator wypoczynku.

Dopasuj polisę do formy wypoczynku

Dzieci na koloniach i obozach są podatne na rozmaite zagrożenia, ich naturalna ruchliwość i ciekawość czasami skończyć się może złamaną ręką lub nogą. Nawet najbardziej doświadczony wychowawca może nie przewidzieć pomysłów  na jakie mogą wpaść dzieci podczas różnego typu obozowisk. Jeśli jest to obóz wspinaczkowy, polisa powinna być dostosowana do programu wyjazdu. Wiadomo bowiem, że obozy jeździeckie, wspinaczkowe, czy survivalowe  generują większe ryzyko ewentualnych wypadków niż na przykład obóz językowy. Niestety, często podstawowy zakres ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oferowany przez organizatora może niestety okazać się niewystarczający dla tego rodzaju wypoczynku.

Odpowiedzialność cywilna

Za bezpieczeństwo Twojego dziecka odpowiada przede wszystkim jego wychowawca. W związku z tym, bardzo często opiekunowie wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które oznacza odpowiedzialność za nasze działania, którymi można wyrządzić (oczywiście nieumyślnie) komuś szkodę. W przypadku tego rodzaju ochrony – podstawą roszczeń są przepisy prawa cywilnego. Możemy ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, zawodową lub związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli mamy polisę OC – odszkodowanie za wyrządzoną szkodę zapłaci nasz ubezpieczyciel.

Wakacje za granicą? Zadbaj o EKUZ i indywidualne ubezpieczenie

Jeśli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek wakacyjny za granicę, koniecznie musimy mieć na uwadze, żeby wyrobić kartę EKUZ lub wykupieniu polisy.  W przypadku obozu lub kolonii za granica organizator ma obowiązek dodatkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą na rzecz uczestników wypoczynku, chyba że obowiązek zawarcia takiego ubezpieczenia wynika z innych przepisów – tzn. dzieci, czy młodzież już jest ubezpieczona w tym zakresie na teren tego kraju.