Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca?

W zależności od marki pojazdu, miejsca rejestracji oraz dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia, koszt polisy OC może być nie lada wyzwaniem finansowym. Na szczęście ubezpieczyciele dają możliwość rozłożenia płatności za ubezpieczenie OC na raty. Czy to się jednak opłaca?

Jakie rodzaje płatności ratalnej są możliwie w przypadku ubezpieczenia OC?

Decydując się na płatność w ratach, można wybrać różne harmonogramy płatności. Jako alternatywę dla jednorazowej wpłaty rocznej ubezpieczyciele oferują z reguły płatności miesięczne, kwartalne i półroczne.  Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla młodych kierowców lub osób, które nie posiadają historii ubezpieczeniowej, ponieważ w przypadku wysokich składek za polisę OC płatność można wygodnie podzielić na mniejsze wpłaty.

Która metoda płatności jest najbardziej opłacalna?

Zakłady ubezpieczeń zazwyczaj nie generują zwyżki w składce za płatność jednorazową, dlatego to rozwiązanie najczęściej okazuje się tańsze. Jednak w trakcie pandemii koronawirusa wielu ubezpieczycieli wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów zobowiązało się do nie naliczania zwyżek w składce za ubezpieczenie OC nawet w przypadku rozłożenia płatności na raty. Warunkiem było odnowienie umowy w tym samym towarzystwie ubezpieczeń.

Zwykle jednak za ubezpieczenie samochodu opłacane w ratach płaci się więcej. Zwyżka w składce uzależniona jest od częstotliwości wpłat. Na rynku ubezpieczeń można spotkać dopłaty do składki OC w wysokości 5 czy nawet 10 procent. Wiąże się to z tym, że ubezpieczenie OC na raty stanowi większe ryzyko finansowe dla ubezpieczycieli. Bowiem zgodnie z przepisami zobowiązani są oni do pokrycia kosztów likwidacji szkody, nawet, jeśli polisa nie została jeszcze opłacona w całości.

Jakie ryzyko wiąże się z opłatą ubezpieczenia OC w ratach?

Rozłożenie opłaty za ubezpieczenie OC obliguje konieczność terminowego regulowania należności. Brak wpłat w terminie może generować kolejne koszty, ponieważ ubezpieczyciele mają prawo do naliczania odsetek za zwłokę w płatnościach. Wiąże się to z otrzymaniem wezwań do zapłaty a ostatecznie nawet i z windykacją należności przez komornika oraz wpisem do Biura Informacji Gospodarczej.

Co ważne brak opłacenia ubezpieczenia OC w terminie powoduje, że taka umowa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok. Jeżeli nie będziemy pamiętali o wznowieniu polisy OC, może dojść do sytuacji, w której powstanie przerwa w ochronie a to będzie wiązało się z dalszymi finansowymi konsekwencjami.

Czy warto opłacać składkę OC w ratach?

Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Mimo wszystko jednorazowy koszt polisy OC może zniechęcać swoją wysokością. Z tego powodu możliwość spłat w ratach będzie mniej odczuwalna finansowo i nie nadweręży domowego budżetu. Jednak warto pamiętać, że to rozwiązanie nie zawsze będzie najtańszą opcją. Warto sprawdzić dostępne oferty i je porównać, tym bardziej, że zakres ubezpieczenia OC w każdym zakładzie ubezpieczeń jest taki sam.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych TU