Ubezpieczenie OC – gdzie jeżdżą bez polisy?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował raport o nieubezpieczonych kierowcach. Najwięcej kierowców bez polisy OC jeździ w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Od kilku latach na czele raportu UFG dot. województw gdzie kierowcy bez polisy OC dokonują najwięcej wypadkó znajdują się: lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Ubezpieczanie komunikacyjne OC posiadają natomiast w największej ilości kierowcy z województw: śląskiego wielkopolskiego, oraz podkarpackiego.

Dlaczego kierowcy nie mają polisy?

Z analizy spraw prowadzonych przez Fundusz wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela co do jej ważności. Inne powody to nieznajomość przepisów lub brak pieniędzy na zakup ubezpieczenia; część osób ignoruje też obowiązek posiadania polisy.

Starsze osoby coraz częściej nieubezpieczone

Statystyki dotyczące rynku pojazdów i polis ubezpieczenie OC ukazują też nowy trend, którym jest znaczny wzrost liczby właścicieli samochodów w grupie starszych osób i spadek wśród młodych, co może mieć związek z rosnącymi cenami ubezpieczeń OC. Z najnowszego raportu UFG o nieubezpieczonych wynika, że w ciągu całego ubiegłego roku w grupie osób 60+, 70 + i 80+ liczba posiadaczy pojazdów wzrosła o prawie 10 proc. Z kolei w grupie do 25 lat spadła – o 1 proc. To pokazuje, że coraz częściej dochodzi do rejestrowania lub przerejestrowywania pojazdów młodych osób na starszych członków rodzin. Powód? Najdrożej za OC płacą młode osoby, stwarzające największe zagrożenie na drodze i powodujące najwięcej wypadków.

Mężczyźni do 25 lat najczęściej bez polisy

Z raportu wynika, że nieubezpieczony to najczęściej mężczyzna w wieku do 25 lat. W tej grupie ryzyko, że posiadacz pojazdu nie ma obowiązkowej polisy, jest blisko trzykrotnie większe niż u przeciętnego mężczyzny – właściciela pojazdu w Polsce. Jeśli chodzi o młode kobiety, rzadziej decydują się one na jazdę bez OC – tu ryzyko jest 1,5 raza większe niż ogólnie w grupie właścicielek aut.

Wypłacane odszkodowania osobom wnioskującym do UFG finansowane są przede wszystkim ze składek kierowców wykupujących ubezpieczenie komunikacyjne OC. W 2015 roku odszkodowania te przekroczyły 100 mln zł.

Źródło: www.bankier.pl