Ubezpieczenie na ostatni dzwonek? Co musisz wiedzieć o szkolnym NNW?

Dzieci korzystają z ostatnich dni wakacji, ale rodzice już teraz zaczynają kompletować szkolną wyprawkę. Wraz z nowym rokiem szkolnym kupujemy naszym pociechom plecaki, książki, zeszyty i inne przybory niezbędne w nauce. Nie ma co ukrywać, że początek roku szkolnego to duże wydatki. Jednym z nich jest opłacenie szkolnej polisy NNW. Pamiętajmy jednak, że taka polisa nie powinna być pierwszym, lepszym wyborem.

1718 zł na szkolną wyprawkę

Badania przeprowadzone przez firmę Deloitte pokazują, że w tym roku szkolnym rodzice na szkolną wyprawkę wydadzą ok. 1718 zł. Autorzy raportu stwierdzają, że rodzice na dzieciach nie chcą oszczędzać. Połowa respondentów planuje na szkolne potrzeby wydać podobnie co w ubiegłym roku, a niektórzy planują wydać o 1/3 więcej.
 
Większe wydatki rodzice tłumaczą często drożyzną. Wyższe ceny to główny powód. Drugi to rosnące potrzeby dzieci. Czy planując domowy budżet pod względem wyprawki szkolnej rodzice pamiętają o szkolnym NNW? Czy wiecie, że tania polisa oferowana przez szkołę w swoim zakresie może nie gwarantować ochrony takiej jakiej powinniście oczekiwać?

Odszkodowanie może nie wystarczyć na leczenie

Z polisą NNW rodzice mają zwykle do czynienia podczas pierwszej wywiadówki, gdzie opłacają składkę ubezpieczenia oferowanego przez szkołę. Niewielu rodziców sprawdza jednak dokładnie szczegóły polisy i opłaca składkę bez zagłębiania się w konkretne zapisy. Brak znajomości zakresu ochrony i sum ubezpieczenia to podstawowy błąd. Rozczarowanie pojawia się, gdy dziecko dozna nieszczęśliwego wypadku, a odszkodowanie będzie bardzo niskie a otrzymana kwota nie pokryje kosztów związanych m.in. z leczeniem, lekami, wizytą u lekarza i ewentualnej rehabilitacji. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek z tym, że szkolne NNW oferowane przez szkołę jest zwykle tanie i zawiera niskie sumy ubezpieczenia.
 
Rzecznik Finansowy jakiś czas temu opublikował raport dotyczący szkolnego NNW. Okazało się, że polisa oferowana przez szkołę nie gwarantuje kompleksowej ochrony. Rodzice często sugerują się tylko niską ceną i nie sprawdzają szczegółów. Zasada w wielu przypadkach jest prosta: niska cena to niskie odszkodowanie i węższy zakres ochrony. Rzecznik informuje również, że szkoła nie może nałożyć obowiązku kupna takiego ubezpieczenia.
 
Podczas zajęć szkolnych, treningów, zabawy na osiedlowym podwórku oraz na zajęciach pozalekcyjnych zawsze może dojść do nieszczęśliwego wypadków. Wiele urazów jak np. skręcenie kostki to zwykle kontuzje oceniane jako uszczerbek od 1 do nawet 5% sumy ubezpieczenia. Przy polisie, która zawiera niskie sumy za taki nieszczęśliwy wypadek rodzice mogą dostać odszkodowanie od 70 do 150 zł. Jak widać taka kwota nie wystarczy nawet na pokrycie środków opatrunkowych nie mówiąc już o prywatnej wizycie u lekarza lub kosztach ewentualnej rehabilitacji.

Co musisz wiedzieć o indywidualnych szkolnym NNW

Wybierając indywidualnie szkolne NNW rodzic ma realny wpływ na wygląd takiej polisy. Zakres i sumę ubezpieczenia można dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Przypominamy, że im większa suma i szerszy zakres ochrony tym odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku wyższe.
 
Ubezpieczając dziecko na np. 50 tys. zł za złamaną nogę można otrzymać ok. 1250 zł. W przypadku polisy ze szkoły wysokość odszkodowanie wyniesie ok. 100 zł.

Jaki powinien być zakres szkolnego NNW?

Kompleksowa szkolna polisa NNW powinna obejmować:

  • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub aktów sabotażu i terroru, trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku, wypłata świadczeń z tytułu wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w przypadku, gdy nie został orzeczony trwały uszczerbek na zdrowiu. Zajęcia pozalekcyjne takie jak taniec, piłka nożna, karate, czy inne popularne zajęcia również powinny być objęte ochroną.

Ubezpieczyciele oferują również assistance

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych w ramach polisy szkolnej NNW oferują również pakiety assistance. W zależności od firmy są to różnego rodzaju usługi jak np. organizacja wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, pomoc informacyjna lub opieka po wyjściu ze szpitala.

Ile kosztuje szkolne NNW?

Koszt szkolnego NNW oferowanego przez szkołę to kilkadziesiąt złotych. Indywidualna polisa może być droższa, ale zapewniająca większy zakres i wyższe sumy ubezpieczenia. Skontaktuj się z nami i sprawdź ile kosztuje szkolne NNW. Zadbaj o swoje dziecko. My zadbamy o najlepsze ubezpieczenie.