Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny

Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, ale spełnienie tego marzenia wymaga często zaciągnięcia sporego kredytu. Czy biorąc kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie obowiązkowo trzeba wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt – Czy to jest obowiązkowe?

By otrzymać kredyt hipoteczny bank każe spełnić kilka warunków. Oprócz sprawdzenia m.in. zdolności kredytowej, bank może wymagać od nas wykupienia ubezpieczenie mieszkania z cesją. Cesja to nic innego jak przeniesienie praw związanych z ewentualnym odszkodowaniem na bank.

Cesja na bank? Kto otrzyma odszkodowanie?

Załóżmy, że mieszkanie wzięte na kredyt zostało zniszczone np. w wyniku pożaru. Kto w tej sytuacji otrzyma odszkodowanie? Cesja z ubezpieczenia mieszkania sprawia, że w przypadku powstania szkody prawo do otrzymania odszkodowania przysługuje bankowi. Istnieją jednak sytuacje, gdy pieniądze będą wypłacone właścicielowi mieszkania. Jeśli np. mieszkanie lub dom zostaną zniszczone, ale możliwe jest jego wyremontowanie i doprowadzenie do stanu sprzed szkody, to pieniądze mogą zostać wypłacone właścicielowi nieruchomości, by naprawił szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania jest wyliczane na podstawie kilku parametrów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Lokalizację nieruchomości
  • Wartość
  • Powierzchnię
  • Historię ubezpieczeniową (liczbę szkód w ostatnich latach)
  • Dodatkowe zabezpieczenia (np. alarm)
  • Wiek ubezpieczającego
  • Cesja na bank

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ubezpieczenie murów. Warto zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony o m.in. stałe elementy wyposażenia oraz ruchomości (wyposażenie). W wyborze najlepszej polisy warto skontaktować się z ekspertami, którzy sprawdzą, która oferta na rynku jest najlepsza.