Ubezpieczenie domu: Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Gdzie trzymać w domu rzeczy łatwopalne typu butla z gazem, czy kanister z paliwem? Czy w domu musi być gaśnica? Jak się zabezpieczyć przed zwarciem instalacji elektrycznej? Na pytania właścicieli domów odpowiadają eksperci z SuperUbezpieczenia.pl. Jak podkreślają, że oprócz profilaktyki, przeglądów i kontroli bardzo ważną kwestią jest również odpowiednio dobrane ubezpieczenie domu.

Jak wskazują statystyki – najwięcej pożarów rozpoczyna się kuchni i pieców, którymi dogrzewają się domownicy. Aby uniknąć tragedii warto stosować profilaktykę oraz dostosować się do prawa budowlanego, które nakazuje przeprowadzanie okresowych kontroli. Eksperci rynku ubezpieczeń podkreślają, że równie ważne jest odpowiednio dobrane ubezpieczenie domu, które chroni min.: od skutków pożaru.

Czy w domu musi być gaśnica?

Polskie prawo budowlane niewiele mówi na ten temat. Są w nim zawarte co prawda ogólne normy techniczne, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy w domu jednorodzinnym gaśnica jest obowiązkowa. Warto mieć jednak na uwadze jej posiadanie, chociażby ze względu na spokojny sen domowników. Należy ją umieścić w miejscu łatwo dostępnym, blisko potencjalnego źródła ognia.

Jak się zabezpieczyć przed zwarciem instalacji elektrycznej?

Nie należy łączyć przewodów instalacji elektrycznej metodą ich skręcania, ponieważ grozi to zwarciem i w konsekwencji pożarem. Wszystkie gniazda wtyczkowe (także w pokojach) muszą być wyposażone w styk ochronny.

Czyszczenie komina

W domkach jednorodzinnych ich właściciele bardzo często montują kominki. Niestety są one bardzo częstym powodem zaprószenia ognia. Należy je jednak regularnie czyścić, a miejsce wokół kominka powinno być odpowiednio zabezpieczane. Np. zamontowanie odpowiednich kafli ognioodpornych itp. Jeśli palimy drewnem sosnowym albo mokrym, czyszczenie komina powinno odbywać się jeszcze częściej.

Ściany

Specjaliści radzą również by już w trakcie budowy domu myśleć o ewentualnych zagrożeniach. Najlepiej aby ściany zbudowane były z ceramiki, silikatu i betonu komórkowego.

Dach

Aby uchronić dach przed zniszczeniem od ognia warto zbudować go z dachówki ceramicznej, betonowej lub z blachy. Nie powinno używać się do budowy dachu papy, ani nakładanie na dach eternitu. W trakcie pożaru bowiem dach pokryty papą spłonie niemal natychmiast.

Ubezpieczenie domu

Definicja, którą stosuje większość ubezpieczycieli mówi, że pożar jest działaniem ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozszerzył się o własnej sile. Co to oznacza w praktyce? Ubezpieczeniem objęte są zatem szkody, które spowodowane są działaniem ognia niekontrolowanego, niszczące mienie nieprzeznaczone do spalenia. Z definicji wynika więc, że ochrona ubezpieczeniowa domu czy mieszkania dotyczy nie tylko konstrukcji budynku i jego elementów stałych (okna, drzwi, meble w zabudowie itp.) ale również ruchomości znajdujących w domu (sprzęt RTV, AGD, biżuteria, cenne pamiątki itp.).

 

Specjaliści z SuperUbezpieczenia.pl podkreślają, że ubezpieczeniu podlegać mogą również obiekty przynależące do nieruchomości, takie jak np. garaż, piwnica, czy budynek gospodarczy. Biorąc pod uwagę cenę polisy rocznej (od 50 do 300 zł – w zależności od zakresu ochrony), warto przeznaczyć tę kwotę na kupno polisy niż bezpowrotnie stracić dorobek całego życia.