Ubezpieczenie do pracy za granicą: Niemcy

Co roku do prac sezonowych w Niemczech wyjeżdża kilka tysięcy Polaków. Są to najczęściej prace sezonowe związane z letnimi zbiorami. Przed wyjazdem należy nie tylko upewnić się co do warunków i legalności pracy. Ważne jest również ubezpieczenie pracy za granicą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl radzą.

Zapytaj pośrednika o pracę za granicą

Na rynku pracy działa wielu pośredników, którzy szukają i organizują pracownicze wyjazdy m.in do Niemiec. Wybierając agencję pośredników warto upewnić się, czy na pewno jest legalna i wiarygodna. Najlepiej poradzić się osób, które już na takich pracach były – ich doświadczenie powinno być najlepszą rekomendacją dla przyszłego pracownika. Pośrednictwo pracy zajmuje się wszelkimi formalnościami, które zgodne są z wszelkimi procedurami panującymi w kraju do którego jedziemy. Pamiętaj! Im większa ilość pracowników i ofert pracy tym lepsza gwarancja pracy.

Ochrona ubezpieczeniowa dla pracowników sezonowych

Polacy często wyjeżdżają za granicę do tzw. prac sezonowych. Legalna praca daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. W kwestii ubezpieczenia, należy mieć jednak na uwadze, że zagraniczni pracodawcy nie zawsze zapewniają pełne ubezpieczenie. Warto zatem samemu zadbać o ubezpieczenie do pracy za granicą. Warto pamiętać o tym, że praca sezonowa rządzi się swoimi prawami, tym samym kwestia ubezpieczenia nie zawsze jest jasna i klarowna.

Ubezpieczenie do pracy za granicą: Niemcy

Praca tymczasowa w Niemczech dotyczy zazwyczaj zbiorów sezonowych lub prac na magazynach, a wiadomo, że np. praca przy zbiorach wiąże się z ryzykiem. W związku z tym, Ubezpieczenie pracy za granicą powinno zawierać takie elementy jak: koszty leczenia (tu suma gwarantowana powinna być zawarta na co najmniej 30 000 euro), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  w życiu prywatnym. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż prace sezonowe są zazwyczaj formą pracy fizycznej. Dlatego konieczne jest rozszerzenie ochrony o kategorię „praca fizyczna”.
 
Eksperci z SuperUbezpieczenia radzą, aby przed wyjazdem nie tylko sprawdzić biuro pośrednictwa pracy (dla własnego bezpieczeństwa), ale przede wszystkim wykupić odpowiednie ubezpieczenie, przystosowane do pracy fizycznej za granicą.