Ubezpieczenie do pracy za granicą: Francja

Zbliżające się lato dla wielu Polaków oznacza wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Jest to szansa na podreperowanie domowego budżetu. Na tego typu wyjazdy często decydują się również studenci. Eksperci przypominają, że ubezpieczenie do pracy za granicą jest niezbędnym elementem każdego wyjazdu.

Zatrudnienie za granicą wiąże się z wieloma formalnościami, w związku bardzo często korzysta się z pomocy agencji pracy. Do Francji najczęściej jeździmy do pracy przy zbiorach winogron. Praca sezonowa zazwyczaj jest pracą fizyczną to z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem różnego rodzaju kontuzji.

Ubezpieczenie do pracy za granicą

Nagła choroba czy nieszczęśliwy wpadek mogą przydarzyć się każdemu. W przypadku prac sezonowych, kiedy są one najczęściej pracami fizycznymi – ryzyko wypadku wyraźnie wzrasta. Z takim ryzykiem muszą zatem liczyć się osoby mające zamiar wyjechać do pracy sezonowej za granicę. Polisa turystyczna (z rozszerzoną opcją o „wykonywanie pracy fizycznej”) powinna być niezbędnym elementem wyjazdu.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd do pracy sezonowej?

Najważniejszą część tego ubezpieczenia turystycznego stanowi ubezpieczenie kosztów leczenia, które zapewnia dostęp do opieki lekarskiej, gdy osoba ubezpieczona nagle zachoruje lub kiedy ulegnie wypadkowi.
 
• Każda polisa turystyczna z wykupioną opcją pracy fizycznej powinna zawierać ochronę kosztów transportu medycznego
• Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
• Ubezpieczenie kosztów pobytu osoby towarzyszącej choremu w szpitalu, pomoc informacyjna, wsparcie np. tłumacza. Prawnika, czy innego specjalisty
• Ubezpieczenie OC
 
Należy pamiętać, że ubezpieczenie do pracy za granicą powinno mieć rozszerzoną opcję ochrony w przypadku wykonywania pracy fizycznej.

Karta EKUZ nie zapewnia całkowitej ochrony pracownika sezonowego

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w wojewódzkich oddziałach NFZ. Polacy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym mogą skorzystać z pomocy zagranicznych służb zdrowia. Jednak w przypadku EKUZ pomoc ta jest dość ograniczona, a niektóre formy pomocą zdrowotne są płatne.

Świadczenia zdrowotne we Francji

Świadczenia ambulatoryjne we Francji są płatne. Osoba ubezpieczona w pierwszej kolejności płaci za świadczenia i wykup leków, następnie ubiega się o zwrot części kosztów. Koszty te zwracane są do wysokości około 70 proc. kosztów wizyty u lekarza ogólnego lub specjalisty, 60 proc. kosztów badań i analiz laboratoryjnych, 75 proc. kosztów porady ambulatoryjnej w szpitalu. W przypadku leczenia szpitalnego francuska kasa chorych z reguły opłaca 80 proc. kosztów leczenia szpitalnego.
 
Planujesz wyjazd za granicę do pracy? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i znajdź polisę, która będzie dostosowana do charakteru Twojej pracy.