Ubezpieczenia rolne – rusza wiosenna sprzedaż dotowanych polis!

Ubezpieczenia rolne są rodzajem ubezpieczenia majątkowego, które zobowiązuje Rolników pobierających dopłaty bezpośrednie do ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni swoich upraw do 30 czerwca każdego roku. Dodatkowo do 65% składki opłaci budżet Państwa.

Ubezpieczenia upraw rolnych – PZU

W dniu 20 marca największy polski ubezpieczyciel – firma PZU rozpoczęła wiosenną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Wiosenna oferta jest bardzo atrakcyjna dla producentów rolnych. Warto podkreślić, że budżet państwa dopłaca do 65% składki za ubezpieczenie wszystkich podstawowych upraw polowych.

Rolnik sam może wybrać ryzyka, od których chce ubezpieczyć swoje uprawy

Rolnicy mogą wykupić pełny pakiet z dotacją z budżetu państwa, (tj. grad, przymrozki wiosenne, powódź, suszę, deszcz nawalny, huragan, piorun, lawinę, obsunięcie się ziemi). Mogą również wybrać tylko pojedyncze ryzyka np. grad czy przymrozki wiosenne. PZU rekomenduje swoim klientom pakiet wiosna i pakiet 5 ryzyk. Pierwszy obejmuje grad i przymrozki wiosenne, natomiast drugi – deszcz nawalny, huragan, piorun, lawinę, obsunięcie się ziemi.

Ubezpieczenia dla rolników – tu liczą się daty!

Eksperci przypominają, że w ubezpieczeniu niektórych warzyw i owoców liczą się daty! Zarówno sadownicy jak i producenci truskawek muszą zapamiętać, że w tym sezonie sprzedaż ubezpieczeń owoców od pojedynczego ryzyka przymrozków wiosennych PZU oferuje tylko do końca marca.

Ryzyko suszy na nowych zasadach

Do dnia 30 kwietnia PZU oferuje natomiast ubezpieczenie upraw od ryzyka suszy na nowych zasadach. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r. rolnicy sami dokonują wyboru wysokości franszyzy redukcyjnej 20%, 25% lub 30%.
Rolnicy, posiadający w PZU ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, mogą liczyć na zniżkę w ubezpieczeniu takich zbóż jak kukurydza, rzepak, ziemniaki, buraki cukrowe i rośliny strączkowe od ryzyka gradu lub w pakiecie wiosna. Warto dodać, że każdy producent bez żadnych dodatkowych opłat może wybrać płatność ratalną składki. Można również w razie potrzeby przesunąć termin zapłaty składki po żniwach. W ubezpieczeniu m.in. od gradobicia i przymrozków wiosennych istnieje możliwość wykupienia udziału własnego oraz obniżenia franszyzy integralnej do 8%.

Ubezpieczenia upraw rolnych – Concordia

Z kolei w dniu 21 marca również Concordia Ubezpieczenia rozpoczęła wiosenny sezon sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Maciej Fedyna, p.o. prezes zarządu Concordii wyjaśnia: „W sezonie wiosennym rolnicy będą mogli kupić ochronę od pojedynczego ryzyka gradu lub pakiety od wielu ryzyk. W zależności od rodzaju roślin, możliwe będzie również ubezpieczenie upraw na wypadek wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu oraz deszczu nawalnego. W przypadku owoców i warzyw będziemy oferować ubezpieczenie od gradu, obejmującego szkody ilościowe i jakościowe”
 
Kupując ubezpieczenie, rolnicy indywidualni i przedsiębiorcy rolni będą mogli skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa, sięgającego 65% składki zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Eksperci podkreślają, ze względu na konieczność terminowego rozliczenia dotacji do składek, Concordia zaplanowała zakończenie wiosennego sezonu na 30 czerwca.
 
„W Concordii standardem w odniesieniu do tradycyjnych roślin rolniczych jest odpowiedzialność nawet od 8% ubytku w plonie oraz brak udziału własnego w szkodach częściowych, spowodowanych np. gradem lub przymrozkami wiosennymi. Natomiast w przypadku szkód całkowitych, odszkodowanie może wynieść nawet 95% sumy ubezpieczenia” – dodaje Maciej Fedyna.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl www.pzu.pl