Ubezpieczenia dla rolników

Rolnicy ubezpieczają ozime uprawy. Za ubezpieczenie rolnicze zapłacą połowę składki. Jesień to intensywny czas ubezpieczania ozimych upraw polowych. Aby wysiłek właścicieli gospodarstw nie poszedł na marne przyczyniając się do olbrzymich strat finansowych – producenci rolni, ubezpieczą swoje uprawy wybierając ubezpieczenie dla rolników.

Pomoc finansową w zakresie ubezpieczenia upraw oferuje państwo, rolnicy zapłacą bowiem tylko połowę składki. Wsparcie przysługuje rolnikom na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zgodnie z nią budżet państwa finansuje do 50 procent wysokości składki ubezpieczenia większości podstawowych upraw polowych tj.: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych. Wsparcie przysługuje im na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Dopłata a ubezpieczenie

Warto pamiętać, że dopłata do składki należy się do wysokości stawek taryfowych 3,5 proc. lub 5 proc. sumy ubezpieczenia w zależności od rodzaju uprawy. Jeśli stawka taryfowa przekroczy 6 proc. sumy ubezpieczenia, rolnik nie dostanie dopłaty. Jak od każdej reguły – istnieje jednak wyjątek: Nawet przy wyższych stawkach taryfowych za ryzyko np. suszy, rolnicy zapłacą połowę składki obliczonej od stawki taryfowej nieprzekraczającej 5 proc. sumy ubezpieczenia. Ustawa nakłada na rolników obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy areału upraw od jednego z ryzyk: gradu, powodzi, suszy, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Producenci rolni sami decydują od czego chcą się ubezpieczyć: mogą wybrać pojedyncze ryzyka lub cały ich pakiety.

Wszelkich informacji na temat ubezpieczenia rolniczego udzielają eksperci z SuperUbezpieczenia.pl, tel. +48 720 221 221