Systemy wczesnego ostrzegania – Jakie programy wybrać?

Burza, wichury, gradobicia to tylko niektóre anomalie pogodowe, które mogą wyrządzić bardzo poważne szkody. Z siłami natury się nie wygra, ale można się na nie odpowiednio przygotować. Systemy wczesnego ostrzegania pozwalają na sprawdzenie jak zmienia się pogoda w danym regionie i jak się przygotować na zmieniające się warunki. Dostępnych jest wiele systemów wczesnego ostrzegania. Jaki program wybrać? Podpowiadamy.

Klimat się zmienia

Zmiany klimatyczne są nieodwracalne. Już teraz widzimy to przesuwających się porach roku, gwałtownych zmianach pogodowych, powodziom i trzęsieniom ziemi. Średnia temperatura na Ziemi wzrosła o ponad jeden stopień Celsjusza. Punkt krytyczny nastąpi wówczas, gdy temperatura wzrośnie o dwa stopnie. Już teraz odczuwamy zmiany klimatu na całym świecie. Według Specjalnego Raportu IPCC (Międzynarodowy Panel ds. Klimatu), gdy temperatura na Ziemi wzrośnie o  2°C dojdzie do bardzo poważnych zmian. Coraz częściej będzie dochodzić do m.in:

  • burz,
  • powodzi,
  • fali upałów,
  • susz,
  • wichur,
  • pożarów,
  • gwałtownych uderzeń mrozu,
  • podnoszenia się poziomu mórz i oceanów
  • strat ekonomicznych,
  • migracji klimatycznych,
  • łatwiejszego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych,
  • a nawet do wzmożenia się napięć politycznych.

Systemy wczesnego ostrzegania – wszystkie informacje w Twoim smartfonie

W obecnych czasach nie rozstajemy się ze smartfonem. W nim właśnie możemy zainstalować aplikacje, które zbierają i przetwarzają informacje o zmieniającej się pogodzie. Wiele z nich działa nawet w postaci powiadomień, które w razie jakichkolwiek zagrożeń pokazują na ekranie naszego smartfona odpowiednie informcje o zbliżających się zagrożeniach pogodowych.

Alerty dla całej Polski

Wiele samorządów lokalnych tworzy aplikacje i gromadzi dane o zagrożeniach. Czasami jednak takie systemy nie są idealne. Wynika to z tego, że samorządowe aplikacje nie są w żaden sposób połączone z ogólnopolską bazą. Z jakich więc systemów warto korzystać?

RCB

Regionalny System Ostrzegania został stworzony przez MSWiA. Jest to system SMS-owy informujący o zagrożeniach. Jest on wykorzystywany w sytuacjach, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo zagrożenia życia lub zdrowia na danym obszarze. Alert RCB korzysta z informacji o potencjalnych zagrożeniach, które otrzymuje z m.in. ministerstw, policji, straży pożarnej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

BLISKO

Aplikacja BLISKO zrzesza m.in. urzędy gmin i miast, spółki energetyczne, wodociągowe oraz inne instytucje, które są ważne dla mieszkańców wielu miast.

W aplikacji, którą można ściągnąć na smartfony z systemem iOS oraz Android i Windows Phone wystarczy wpisać swoją miejscowość, a BLISKO wskaże Ci nadawców, którzy będą przesyłać informacje o zmieniających się warunkach pogodowych.

Gdzie sprawdzić prognozy pogody?

Obecnie każdy smartfon pokazuje nam prognozę pogody. Istnieją jednak aplikacje, które działają w całej Polsce i warto z ich pomogą monitorować zmieniającą się pogodę.

WeatherPro

To aplikacja, która wielokrotnie została nagradzana za wysokiej jakości informacje o pogodzie. Sama aplikacja jest tworzona przez „pogodowych ekspertów” – MeteoGroup to największa w Europie prywatna firma meteorologiczna.

POGODYNKA

Pogodynka to serwis informacyjny Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Usługi hydro-meteo obejmują takie zagadnienia jak bałtyk, góry, żagle, smog, awiacja, klimat, wwis, geoportal.

Burze

Istnieje wiele portali i aplikacji, które informują o burzach w Twojej okolicy. Warto je śledzić, by odpowiednio wcześniej wyłapywać potencjalne zagrożenia.

Lighting Maps

Na stronie Lighting Maps możesz sprawdzić, gdzie w wybranych regionie występuje burza i wyładowania atmosferyczne.

Rain Viewer

Rain Viewer pokazuje mapę opadów na żywo. Na stronie można sprawdzić jak szybko porusza się burza, jak jest intensywna i jak poruszała się do tej pory.

Aplikacje do sprawdzanie smogu

Smog to problem wielu miast w Polsce. Smog stanowi bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szkodliwe pyły zawieszone PM2.5 łatwo przenikają do krwi i płuc i powodują powstawanie chorób układu oddechowego, krążenia, astmę, a nawet mogą doprowadzić do śmierci.

Kanarek

To najpopularniejsza aplikacja w sprawdzania stanu powietrza w swojej okolicy. Przekazywane informacje o trujących pyłach są gromadzone przez dane zbierane przez ponad 500 stacji. Dotyczy to także punktów Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Smog Alert

Smog Alert to niezwykle precyzyjna aplikacja stworzona do badania jakości powietrza. Wystarczy włączyć GPS w telefonie, a aplikacja automatycznie dokona naszej lokalizacji. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play  lub App Store.
 
Oczywiście to tylko niektóre programy, które warto posiadać w swoim smartfonie. Istnieją jeszcze inne, które pomagają nam w dokładnym określeniu pogody i zagrożeń. Warto jednak wybrać dwie aplikacje, z których rzeczywiście będziemy korzystać.