Sezon burzowy a ubezpieczenie domu

Z siłami natury ciężko wygrać. W sezonie burzowym ulewne deszcze, wichury i wyładowania atmosferyczne mogą wyrządzić bardzo duże straty. Jak można się przed tym uchronić i na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu domu lub mieszkania?

Według definicji burza to intensywne opady deszczu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne (np. pioruny). W Polsce sezon burzowy trwa od maja do sierpnia.

Ubezpieczenia domu i mieszkania różnią się od siebie

„Standardowa” wersja polisy mieszkaniowej chroni m.in. przed pożarem, wybuchem, uderzeniem pioruna, huraganem, gradem i powodzią. Pamiętaj jednak, że dane zjawisko może być zupełnie inaczej definiowane w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Warto więc zapoznać się z OWU, gdzie wszystkie definicje zawarte są w tzw. słowniku pojęć.

Jak chronić się przed uderzeniem pioruna?

Podczas burz bardzo często dochodzi do wyładowań elektrycznych. W tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Nawet piorunochron nie uchroni naszych sprzętów elektrycznych. Przepięcie w wyniku uderzenia pioruna może zniszczyć sprzęt elektryczny i elektroniczny, który akurat podpięty jest do sieci.
 
Przepięciem nazywa się sytuację, w której dochodzi do gwałtownej zmiany napięcia w instalacji elektrycznej. Nawet jeśli piorun nie uderzy w nasz dom, to również może dojść do przepięcia i zniszczenia często drogich sprzętów elektronicznych.
 
Przypominamy jednak, że nie wszystkie polisy mieszkaniowe obejmują ochronę przed przepięciami. Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje np. pośrednie wyładowania (np. uderzenie pioruna nie w nasz dom tylko pobliskie drzewo).

Ubezpieczenie od wichury

Silny wiatr, huragan i wichura w kilka chwil potrafi zniszczyć cały dorobek naszego życia. W mediach często pokazywane są przypadki, gdzie ludzie w kilka sekund tracą dach nad głową. Największe szkody dotyczą m.in. zerwanych dachów, uszkodzonych budynków, zniszczonych plonów oraz upadków drzew na samochody. Ubezpieczając swój majątek należy dokładnie sprawdzić OWU, gdzie zawarte są informacje mówiące o tym od jakiej minimalnej siły wiatru można ubiegać się o odszkodowanie.
 
Co możemy zrobić, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas burzy?
 

  • Sprawdzaj prognozę pogody przed wyjściem z domu
  • Zamknij drzwi i okna oraz zabezpiecz przedmioty znajdujące się na zewnątrz (np. balkon, ogród, taras)
  • Podczas burzy zostań w zamkniętym budynku i nie wychodź jeśli to nie jest potrzebne
  • Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci
  • Drogi sprzęt elektroniczny odłącz od sieci
  • Jeśli burza załapała Cię w samochodzie, to zjedź na parking lub pobocze z dala od drzew i słupów energetycznych
  • Podczas, gdy burza załapała Cię na otwartym terenie, kucnij przy ziemi i zbliż do siebie stopy
  • Nie biegaj podczas burzy oraz nie pływaj