Krasnale, fontanny i murowane grille – jak ubezpieczyć ogród?

Czy wiecie, że ubezpieczenie domu to nie tylko ochrona budynku? Taka polisa chroni również obiekty i inne przedmioty, które znajdują się np. w ogrodzie. Jak ubezpieczyć ogród i jego elementy wyposażenia?

Jak ubezpieczyć ogród?

Ogród w wielu przypadkach to nie tylko kawałek trawnika i kilka kwiatków. Budowa i planowanie wymarzonego ogrodu wymaga często dużo pracy i pieniędzy. Począwszy od projektu, kupna i sadzenia roślinności, kończąc na takich dodatkach jak altanki, grille, fontanny lub krasnale ogrodowe.
 
Ubezpieczenie domu chroni nasz majątek przed różnymi niespodziewanymi zdarzeniami. Ochroną objęte mogą być także elementy, które nie znajdują się w budynku. Chodzi tu m.in. o garaż, altankę, ogrodzenie i elementy małej architektury. Do elementów małej architektury możemy zaliczyć m.in.:

 • Studnie
 • Murowane grille
 • Posągi
 • Basen
 • Fontanny
 • Huśtawki

Co ciekawe w ofertach Towarzystw Ubezpieczeniowych nie pojawia się termin „ogród”. Ubezpieczyciele proponują więc pakiet ochrony, który obejmuje mury, ruchomości domowe, stałe elementy wyposażenia oraz inne budowle od różnych nieszczęśliwych zdarzeń.

Nasi eksperci sprawdzili jak wygląda definicja budowli w firmie Generali:
 
„Budowle to obiekty budowlane wraz z instalacjami, o ile są trwale związane z gruntem np. wiata, altana, basen, śmietnik, lampa ogrodowa, zbiornik na gaz lub paliwo płynne, przydomowa oczyszczalnia ścieków, instalacja systemu nawadniania ogrodu, wyposażenie placu zabaw, grill ogrodowy, solary i fotowoltaika do SU 30 000 zł, twarda nawierzchnia ulepszona(boisko, plac, chodnik, droga i podjazdy).
 
Budowlą nie jest budynek, budynek tymczasowy i lekka konstrukcja np. trampolina, namiot, basen naziemny, parasol ogrodowy”
 
Oczywiście definicje mogą się różnić w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Trzeba również wiedzieć, że elementy ogrodu nie zawsze są chronione m.in. przed kradzieżą. Wszystkie szczegóły ochrony znajdują się w OWU.

Jak powinno wyglądać ubezpieczenie ogrodu?

Podobnie jak w innych produktach ubezpieczeniowych, im szerszy zakres ochrony tym lepiej. Miejmy na uwadze, że szkody powstałe w ogrodzie mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Rośliny, zabudowa ogrodu, ogrodzenie lub elementy małej architektury i inne budowle nie są tanie. Tylko kompleksowe ubezpieczenie pozwoli na naprawę wszystkich szkód.

Gdzie można ubezpieczyć dom z ogrodem?

Ubezpieczenie domu wraz z budowlami i innymi elementami wyposażenia ogrodu można wykupić m.in. w takich firmach jak:

 • PZU
 • Generali
 • Warta
 • Hestia
 • Compensa

Sumę ubezpieczenia sam ustala klient. Eksperci SuperUbezpieczenia.pl pomogą Ci znaleźć kompleksowe ubezpieczenie domu, ubezpieczenie ogrodu i innych elementów, które posiadasz na posesji. Skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów.