Klasyfikacja sportów ekstremalnych – jak widzą to ubezpieczyciele?
Sport to zdrowie, ale w przypadku doznania kontuzji już tak kolorowo nie jest. Miłośnicy aktywności fizycznej chcą czasem poczuć dreszczyk emocji i wybierają bardziej wymagające sporty ekstremalne. Jak wygląda klasyfikacja sportów ekstremalnych i dlaczego tak rozszerzona polisa jest droższa?
Czym są sporty ekstremalne?
Definicja sportów ekstremalnych może się różnić w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zwykle przyjmuje się definicję, że sportami ekstremalnymi są aktywności sportowe, które wymagają dużych umiejętności, odwagi i działania w warunkach podwyższonego ryzyka.
Okazuje się, że dana dyscyplina w jednej firmie będzie uznana za sport ekstremalny, a w drugiej będzie sportem podwyższonego ryzyka.
Ryzykowna zabawa
Wakacje sprzyjają aktywności fizycznej. Polacy coraz częściej zamiast wylegiwania się na plaży wybierają wspinaczkę, skutery wodne lub nurkowanie. Warto pamiętać, że uprawianie sportu ekstremalnego zwiększa ryzyko doznania poważnej kontuzji. Leczenie urazów po wypadku oznacza często wielomiesięczne leczenie i rehabilitację. Zdarzyć się może tak, że zagraniczne wakacje i skutery wodne nad ciepłym morzem zamienią się w horror i walkę o swoje zdrowie.
Do klasyfikacji sportów ekstremalnych możemy zaliczyć m.in.:
- Alpinizm
- Baloniarstwo
- Wspinaczka górska
- Skoki ze spadochronem
- Paralotniarstwo
- Sporty motorowe
- Sporty motoro-wodne
- Kolarstwo górskie
- Downhill
- Kajakarstwo górskie
- Motocorss
- Rajdy samochodowe
- Szybownictwo
To tylko niektóre sporty ekstremalne, które uprawiane są podczas wakacji. Dokładna klasyfikacja sportów ekstremalnych znajduje się w warunkach umowy danego ubezpieczyciela.
Sporty ekstremalne są klasyfikowane także przez miejsca, warunki pogodowe i klimatyczne, w których są uprawiane. Przykładem jest tutaj trekking górski, który powyżej np. 3500 m.n.p.m przez ubezpieczyciela może zostać zaliczony do sportu ekstremalnego.
Wyjeżdżając za granicę i planując uprawianie sportu należy poinformować ubezpieczyciela o swoich sportowych planach. Rozszerzenie polisy turystycznej o sporty może być droższe. Towarzystwa Ubezpieczeniowe dzielą zwykle dyscypliny na:
- Sporty amatorskie lub rekreacyjne uprawianie sportu. Takie sporty nie wymagają dokupienia rozszerzenia.
- Sporty podwyższonego ryzyka. Ubezpieczyciel w tym przypadku sam określa jakie sporty są bardziej ryzykowne pod względem wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Zwyżka może wynosić 100%.
- Sporty zawodowe. Za udział w zawodach trzeba liczyć się ze zwyżką w granicach 200 %.
- Sporty ekstremalne. Ubezpieczyciel określa listę najbardziej niebezpiecznych sportów.
Polisa turystyczna to produkt, który ma Cię chronić podczas zagranicznych podróży. Rozszerzenie ochrony o uprawiane sporty daje pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku można liczyć na środki, które pomogą wrócić do pełnej sprawności.