Jakie zmiany w 2019 roku czekają na kierowców?

Jeszcze w tym roku mogą wejść w życie zmiany w Kodeksie Drogowym, które zdecydowanie wpłyną na zachowania kierowców. Zmiany te mają poprawić bezpieczeństwo i usprawnić ruch na naszych drogach. Dotyczą głównie jazdy na suwak oraz przekręcania liczników.

Obowiązkowy „korytarz życia”

Na drodze z dwoma pasami jezdni w tym samym kierunku kierowcy będą zobowiązani do umożliwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, czyli odpowiednia zjechać tak aby środek drogi był przejezdny. Dokładnie to samochody na lewym skrajnym pasie skręcają w lewo, pozostałe pojazdy zjeżdżają na prawo.

Obowiązkowa jazda „na suwak”

W określonych okolicznościach kierowcy gdy dwupasmowa droga zwęża się do jednego pasa kierowcy z pasa bez zwężenia muszą umożliwić wjazd kierowcom z innego pasa. Pojazdy powinny na przemian, sprawnie pokonać zwężenie.

Zmiana sposobu przebiegu kontroli drogowej

Policjanci będą mogli zajrzeć a nawet skontrolować wnętrze pojazdów, czyli np. spisać stan licznika i uzupełnić dane w bazie CEPiK. Dodatkowo będą mogli wydać polecenie o siedzenie w bezruchu czy trzymaniu rąk na kierownicy, brak ustosunkowania się do tego spowoduje ukaranie mandatem – 500 zł.