Jak przygotować auto na jesień?

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi każdy z nas powinien nie tylko jeździć ostrożniej, ale także odpowiednio przygotować swój samochód przed wyruszeniem w trasę. Jak zatem zadbać o auto jesienią, zapewniając przy tym bezpieczeństwo sobie i innym?

Jak przygotować auto do jesieni?

Policyjne statystyki pokazują, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej w trakcie pochmurnej pogody lub deszczu. Złe warunki zmniejszają nie tylko uwagę kierowców i ich zdolność dostrzegania przeszkód, lecz także ukazują wszelkie niedopatrzenia w serwisowaniu oraz zabezpieczaniu samochodu. I chociaż czasami nie możemy ustrzec się przed zdarzeniami losowymi, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jak to zrobić?

Przygotuj odpowiednio szyby i wycieraczki

Jesienne warunki pogodowe znacząco pogarszają widoczność na drodze. Dlatego warto zadbać o to, by wszystkie szyby samochodowe i lusterka zawsze były czyste – tak, by nie ograniczały widoku na to, co dzieje się na zewnątrz. Sprawdź także pióra wycieraczek – gdy będą wyszczerbione lub popękane wymień je na nowe.

Zadbaj o uszczelki w aucie

Wilgotność powietrza znacznie rośnie w okresie jesiennym – to sprawia, że wilgoć dosyć łatwo może przedostawać się do samochodów, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Dlatego już w październiku sprawdź stan wszystkich uszczelek w samochodzie. Zwróć uwagę, czy nie mają nigdzie dziur i czy nie odstają od reszty karoserii lub szyb. Pamiętaj, że zmniejszenie szczelności nadwozia może doprowadzić do zawilgocenia wnętrza pojazdu, a nawet układu elektrycznego.

Sprawdź światła

Pochmurna pogoda oraz coraz szybciej zapadający zmierzch sprawiają, że rośnie znaczenie poprawnie używanych świateł samochodowych. Dlatego pamiętaj o tym, by sprawdzić, czy wszystkie rodzaje oświetlenia działają prawidłowo, to znaczy:

  • czy wszystkie włączają się i wyłączają bez żadnych problemów,
  • czy mają odpowiednią moc,
  • czy żarówki są ustawione pod takim kątem, aby nie oślepiać innych kierowców.

Z pomocą drugiej osoby można tego dokonać w warunkach domowych.

Zweryfikuj stan ogumienia i zaplanuj wymianę opon

Już jesienią warto zaplanować wymianę opon na zimowe. Padający deszcz i niskie temperatury – zwłaszcza rano i wieczorem, sprawiają, że drogi stają się coraz bardziej śliskie i niebezpieczne. Opony letnie nie będą w stanie odpowiednio trzymać się jezdni, a to może przełożyć się na zwiększoną drogą hamowania, a nawet doprowadzić do stłuczki lub wypadku. Dlatego już w październiku lub listopadzie zmień ogumienie samochodu na zimowe – zapewni to lepszą przyczepności na śliskiej drodze.

Zadbaj o assistance samochodowe

Pamiętajmy o tym, że nawet, jeśli zwiększymy swoje bezpieczeństwo na drodze wykonując wszystkie czynności sprawdzające stan techniczny pojazdu nie zyskamy gwarancji, że wyeliminowaliśmy ryzyko ewentualnego wypadku lub stłuczki. I chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć różnych zdarzeń losowych, łatwo możemy zabezpieczyć się przed ich skutkami.  Szczególnie, że jesień to czas, kiedy znacznie łatwiej o awarie lub uszkodzenie ogumienia.

Doświadczenie pokazuje, że wielu z nas nie wie, co zrobić, jeśli w trakcie jazdy pęknie opona. Wówczas pomocny może okazać się assistance samochodowy. Dzięki ubezpieczeniu można zyskać wsparcie ubezpieczyciela, takie jak:

  • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu
  • montaż zapasowego koła, gdy jedna z opon uległa uszkodzeniu w trakcie jazdy
  • organizacja samochodu zastępczego, w przypadku braku możliwości kontynuacji jazdy własnym autem,
  • nieograniczony dostęp do Infolinii np. Podróżnej czy Motoryzacyjnej

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących assistance samochodowego zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Nasze doświadczenie i szeroka oferta produktowa sprawi, że dopasujemy polisę do Twoich aktualnych potrzeb.

Źródło: Europ-Assistance