Jak prawidłowo przewozić narty?

Co prawda do zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale z pewnością niektórzy już planują wyjazd na narty. Jednym z przygotowań do wyjazdu jest również sposób podróżowania, co z kolei łączy się przewożeniem bagażu, w tym nart. Sprawdź jak prawidłowo przewozić narty.

Osoby jeżdżące na nartach często z pewnością będą w posiadaniu specjalistycznego bagażnika dla narciarzy. Jednak gro osób jeździ okazjonalnie, w związku z czym narty najczęściej przewożone są w bagażniku lub na tylnych siedzeniach samochodu. I tu uwaga. Przewożenie sprzętu w taki sposób może być bardzo niebezpieczne. W przypadku kolizji lub nagłego, ostrego zahamowania sprzęt może osiągnąć ogromną prędkość, a co za tym idzie będzie bardzo niebezpieczny. Sprzęt narciarski przewożony wewnątrz samochodu musi być odpowiednio spakowany. Nie może on bowiem utrudniać kierowania pojazdem, musi również być odpowiednio przytwierdzony. Brak dostosowania się od tych wytycznych, może być nie tyko niebezpieczne dla zdrowia i życia i pasażerów, ale może być również powodem zapłacenia wysokiego mantu (nawet do 500 zł). Ze względu na bezpośrednie zagrożenie, a także komfort jazdy, warto zainwestować w odpowiedni bagażnik.

Boksy dachowe

Boks dachowy jest montowany do bagażnika dachowego. Składa się on z poprzecznych belek. Wyróżniamy bagażniki stalowe i aluminiowe. Boksy są zarazem najwygodniejszą i najbezpieczniejszą formą przewożenia naszych rzeczy. Ponadto ta forma transportu jest dopuszczana na trenie krajów Unii Europejskiej, co jeszcze bardziej zwiększa zalet takiego transportu. Jego największą wadą jest…cena. Tych największych i najlepiej wyposażonych , koszt wynosi nawet do 6 tysięcy złotych. boksy te mają jeszcze jedną zaletę. Taka forma transportu jest dopuszczalna we wszystkich krajach europejskich. I tu uwaga: Boks dachowy oraz cały osprzęt muszą mieć odpowiedni certyfikat, muszą również być przystosowane do danego modelu samochodu.

Uchwyty dachowe mocowane do belek

Na rynku dostępne są uchwyty, które pozwalają na przewóz od dwóch do sześciu par nart. Najlepiej, jeśli zamontujemy te modele, które umożliwią nam uchwyt poza obrys samochodu. To ułatwia załadunek nart, szczególnie w przypadku wyższych. Busów, czy terenówek. I tu rada: warto poszukać takiego uchwytu, który umożliwia regulację wysokości. W przypadku nart z wysokimi wiązaniami, uniemożliwią one zarysowanie dachu auta. Do zamontowania typowych uchwytów dachowych do przewożenia nart potrzebny jest bagażnik bazowy, mocowany do relingów, krawędzi dachu lub do specjalnych uchwytów.

Bagażniki magnetyczne

Najłatwiejszy sposób montowania występuje w przypadku bagażników magnetycznych. Tego typu bagażnik wystarczy zamontować na suchej i czystej nawierzchni dachu, a bagażnik „sam” się trzyma. Certyfikowane produkty zapewniają bezpieczeństwo i pewność, że bagażnik nie spanie z dachu podczas, gdy my radości będziemy na śnieżny wypoczynek. Wadą tego typu bagażnika jest możliwość łatwego demontażu. Nie chodzi tu oczywiście o nas, lecz o amatorów cudzej własności.