Jak kupić tańsze OC?

Większość osób decydując się na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC kieruje się jego ceną. Nie każdy jednak wie, że są sposoby na niższą składkę za OC. Wpływ na jej wysokość ma wiele czynników a znając je mamy szansę znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu. Jak zatem kupić najtańsze OC? Podpowiadamy.

Jednorazowa opłata składki OC

Ten sposób na niższą składkę za OC może nie jest ulubionym rozwiązaniem wśród wielu posiadaczy pojazdów, ale może przynieść widoczne korzyści finansowe. Ubezpieczyciele umożliwiają rozłożenie płatności za ubezpieczenie OC na raty, ale przy opłaceniu składki w całości możemy zaoszczędzić nawet do ok. 25 procent. Jeśli jednak nie mamy środków na jednorazową opłatę to warto pamiętać, że im mniej rat, tym tańsze OC.

Niektórzy właściciele samochodów planując ich wcześniejszą sprzedaż obawiają się opłaty całości składki, a tym samym utraty części swoich pieniędzy. Jednak w przypadku zbycia auta przed upływem rocznej polisy OC można poprosić kupującego, aby wypowiedział aktualną umowę. Wówczas pojawi się możliwość zwrotu składki od ubezpieczyciela, kwota ta będzie proporcjonalna do czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Parametry samochodu wpływają na składkę OC

Każdy, kto choć raz podawał informacje konieczne do wyliczenia składki za ubezpieczenie OC wie, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie parametry samochodu jak marka, pojemność silnika i przebieg. Jak pokazują statystyki, jeżeli zależy nam na niskiej składce za ubezpieczenie OC powinniśmy jeździć samochodem marki Dacia lub Suzuki o pojemności do 1.0 litra i przebiegiem do 50 tysięcy km.

Mimo tego, że wówczas składka za OC będzie niska to nie każdy jest jednak gotowy na takie poświecenie. Tańsze ubezpieczenie OC możemy również uzyskać skupiając się na innych parametrach, przykładowo:

  • Posiadając auto elektryczne, następnie narastająco więcej zapłacą właściciele aut na benzynę, hybryd, diesli oraz pojazdy z benzyną + LPG,
  • Znaczenie ma też wiek samochodu, statystycznie auta 4 letnie mają najtańsze OC. Co ciekawe młodsze pojazdy mają często wyższą składkę.

Wiek kierowcy, jego stan cywilny oraz miejscowość mają znaczenie przy OC

Nie od dziś wiadomo, że starsi kierowcy płacą mniej za ubezpieczenie OC. Niestety nie mamy wpływu na swój wiek, ale tańsze OC można uzyskać, gdy będziemy współwłaścicielem samochodu wraz z bardziej doświadczonym kierowcą. Dzięki temu rozwiązaniu młodzi kierowcy mogą korzystać ze zniżek innych, tym samym płacić mniej za polisę OC.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na niższą cenę OC ma także stan cywilny.  Najtańsze ubezpieczenie OC uzyskają małżeństwa (najlepiej z dzieckiem), które zamieszkują małą miejscowość. Istotne jest również, że małżonkowie mogą wzajemnie korzystać z wypracowanych przez współmałżonka zniżek za bezszkodową jazdę.

Nie bez wpływu na wysokość składki OC jest miejsce zamieszkania klienta. Im większe miasto, tym większe ryzyko na powstanie szkody. Dlatego mieszkańcy mniejszych miejscowości zapłacą mniej za ubezpieczenie OC.

OC taniej w pakiecie

Ubezpieczyciele często stosują zniżki dla tych klientów, którzy korzystają z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych. I tak za polisę OC w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem AC zapłacimy mniej. Co ważne może to również zwiększać nasz komfort i bezpieczeństwo. Obok ubezpieczenia autocasco wraz z OC warto rozważyć jeszcze zakup produktów, które uzupełnią kompleksowo ochronę ubezpieczeniową np.

  • Ubezpieczenie assistance – które może okazać się pomocne na drodze, gdy auto ulegnie awarii lub zostanie unieruchomione np. wyniku kolizji.
  • Ubezpieczenie NNW – chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  • Ubezpieczenie szyb – które zadziała w momencie uszkodzenia szyb.

Jak widać rynek ubezpieczeń oferuje wiele dobrowolnych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, które można wykupić w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dzięki temu mamy szansę na dopasowanie oferty do swoich potrzeb, a także skorzystanie z dodatkowych zniżek.

Porównanie cen OC

Wiele osób przekonało się już, że internetowe prównywarki dają szybkie zestawienie wielu ofert OC. Jednak nigdy nie mamy pewności, że sprawdzone zostały naprawdę wszystkie oferty. Często też wysoka pozycja danego ubezpieczyciela może być wynikiem promowanie jego produktów.

Dlatego warto jeszcze sprawdzić, czy najtańsze OC znajdziemy u innego ubezpieczyciela np. zgłaszając się do swojego agenta ubezpieczeniowego.

Czy najtańsze OC jest najlepsze?

Przedstawione powyżej metody na obniżenie składki za OC są skuteczne, ale mogą okazać się trudne do wykonania. O wszystkim decydują indywidualne potrzeby klienta. I warto pamiętać o tym, że czasami najtańsze ubezpieczenie OC może nie być najlepsze, choćby z uwagi na obsługę szkód przez danego ubezpieczyciela.

Jeżeli chciałbyś poznać oferty ubezpieczenia OC we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych zapraszamy do kontaktu z naszymi Ekspertami. Dopasujemy ofertę do Twoich potrzeb i zadbamy, byś czuł się bezpiecznie na drodze.

Źródło: TUZ