Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Miłośnicy jednośladów nie mogą się doczekać początku wiosny. Sezon motocyklowy już niedługo się rozpocznie. W związku z tym porozmawialiśmy z naszym ekspertem ds. ubezpieczeń Mariuszem Lewaszowem, który wyjaśnił gdzie ubezpieczyć motocykl i dlaczego motocykliści muszą pamiętać o polisie.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego?

ML: Eksperci zaznaczają, że na wiosnę należy zadbać o swój jednoślad pod względem mechanicznym, czyli należy dokonać dokładnego przeglądu technicznego. Oprócz tego motocykliści często inwestują w nowe kaski i odzież ochronną. Z naszego punktu widzenia nie należy zapominać również o ubezpieczeniu OC. Warto pilnować terminów ważności polisy. Przerwa w ubezpieczeniu oznacza często dużą karę:

  • 150 zł za brak OC do 3 dni
  • 375 zł za brak OC od 4 do 14 dni
  • 750 zł za brak OC powyżej 14 dni

Czy ubezpieczenie dla motocykla różni się znacząco od ubezpieczenia OC na samochód?

ML: W przypadku motocykla sprawa jest bardzo prosta. Cała procedura zakupu polisy jest taka sama jak w przypadku samochodu. Kupując używany motocykl trzeba pamiętać, że polisa poprzedniego właściciela przechodzi od razu na kupującego. Od niego zależy czy chce polisę kontynuować lub wypowiedzieć i zawrzeć OC w innej firmie. Przy okazji kupna motocykla trzeba wiedzieć, że polisa OC poprzedniego właściciela nie odnawia się automatycznie. Warto więc o tym pamiętać.

Miłośnicy jednośladów inwestują często duże pieniądze w swoje maszyny. Czy można dokupić dodatkowe ubezpieczenie motocykla?

ML: Właściciele motocykli podobnie jak właściciele samochodów mogą kupić dodatkowe ubezpieczenie AC. Na taką ochroną powinni zdecydować się szczególnie Ci, którzy zainwestowali bardzo duże pieniądze w swoje maszyny. Nowe motocykle są często nawet droższe niż samochody. W kwestii polisy AC niektórzy ubezpieczyciele mogą wymagać od właściciela dodatkowych zabezpieczeń.

Kierowców w kwestii ubezpieczenia interesuje temat zniżek i cen. Jak można uzyskać zniżki na ubezpieczenie motocykla i co wpływa na cenę składki?

ML: Okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele przenoszą zniżki z samochodu na motocykl. To dobra wiadomość dla kierowców samochodów z dużym stażem, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z motocyklem. Jeśli chodzi o cenę to jest ona wyliczana indywidualnie. W kalkulacji pod uwagę brane są takie informacje jak dane kierowcy i pojazdu. Składka może się różnić w zależności od rodzaju motocykla, pojemności i mocy.

Jak obliczyć ubezpieczenie motocykla?

ML:  Cena OC na motocykl zaczyna się od około 100 zł. Za motorower i skuter zapłacimy jeszcze mniej. Najlepszym rozwiązaniem jest porównywanie ofert we wszystkich firmach. Nasi eksperci sprawdzają i porównują składki we wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Warto skorzystać z tej pomocy i oszczędzić na ubezpieczeniu OC.
 
Wiosna i ciepłe dni to doskonała okazja do rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Wyjeżdżając w trasę należy zadbać o kilka „przyziemnych” spraw jak sprawdzenie sprzętu i ważności swojej polisy. Nie wiesz, gdzie ubezpieczyć motocykl? Z SuperUbezpieczenia.pl kompleksowo ubezpieczysz swój motocykl na wypadek różnych niespodziewanych zdarzeń. Nasi eksperci porównają dla Ciebie oferty we wszystkich firmach i zaproponuję tę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania. SuperUbezpieczenia.pl to najlepsze polisy w Twoim mieście.