Czy szkolne NNW działa podczas strajku nauczycieli?

Strajk nauczycieli to temat wciąż aktualny i interesujący całą Polskę. Na jego rozwój i czas trwania dużą uwagę przykładają rodzice, którzy na czas strajku muszą swoim dzieciom zorganizować czas. Tutaj pojawia się pytanie czy podczas strajku działa szkolne NNW?

Kiedy pojawia się temat szkolnego NNW?

Temat szkolnego NNW pojawia się zwykle podczas pierwszej wrześniowej wywiadówki. Szkoły proponują polisę, a rodzice zwykle bez większego zastanowienia opłacają ubezpieczenie. Niestety niewielu z nich sprawdza wcześniej wszystkie zapisy i warunki ubezpieczenia. Największe rozczarowanie i pretensje pojawiają się, gdy dziecko dozna nieszczęśliwego wypadku, a otrzymane odszkodowanie jest bardzo niskie. Przypominamy, że niska kwota ma związek z niskimi sumami ubezpieczenia w tego typu polisie. Niska cena ubezpieczenia oznacza więc niskie odszkodowanie.

Nie warto sugerować się ceną polisy

Każdy rodzic chce, by dziecko znajdowało się pod najlepszą ochroną. Rzecznik Finansowy, który kilka tygodni temu opublikował raport nt. szkolnego NNW stwierdził w nim, że polisy oferowane przez szkoły nie zapewniają najlepszej ochrony. Zasada jest tutaj prosta. Niska cena polisy to niskie odszkodowanie i wąski zakres ochrony. Warto pamiętać również, że szkoła nie może nakazać rodzicom kupna takiej polisy, a sami rodzice mogą wykupić sami indywidualnie polisę dla swoich dzieci.

Czy szkolne NNW działa podczas strajku nauczycieli?

Odpowiedź brzmi tak. Szkolne NNW to ubezpieczenie, które chroni nasze dzieci przez cały przez 24 godziny na dobę. Nie ważne czy dziecko jest w tym czasie w szkole, na feriach zimowych, wakacyjnym wyjeździe lub spędza weekend u dziadków. Taka polisa działa cały czas i gdy podczas wolnych dni od szkoły spowodowanych strajkiem Twoje dziecko dozna nieszczęśliwego wypadku (np. skręci kostkę lub złamie nogę) możesz bez problemów ubiegać się o odszkodowanie ze szkolnego NNW.

Dlaczego warto wykupić indywidualne szkolne NNW?

Rodzic wykupujący indywidualne szkolne NNW ma wpływ na wygląd takiego ubezpieczenia. Sam może dobrać zakres i sumy ubezpieczenia, dzięki czemu może liczyć na wyższe świadczenie w razie niespodziewanego wypadku.
Tutaj warto podać przykład:
„Ubezpieczając dziecko na np. 50 tys. zł za złamaną nogę można otrzymać ok. 1250 zł. W przypadku „grupówki” ze szkoły można otrzymać ok. 100 zł” – mówi Mariusz Lewaszow, ekspert ds. ubezpieczeń z SuperUbezpieczenia.pl.
Zakres szkolnej polisy NNW powinien obejmować m.in.:
 

  • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub aktów sabotażu i terroru, trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku, wypłata świadczeń z tytułu wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w przypadku, gdy nie został orzeczony trwały uszczerbek na zdrowiu. Zajęcia pozalekcyjne takie jak taniec, piłka nożna, karate, czy inne popularne zajęcia również powinny być objęte ochroną.
  • Czy rodzice mogą ubiegać się o odszkodowanie za strajk nauczycieli?

    Wielu rodziców z powodu strajku nauczycieli zostaje w domu, by opiekować się dziećmi przez co nie wykonuje pracy zawodowej i w skrócie nie zarabia. Sprawę ewentualnego odszkodowania poruszył prof. Jan Sobczyk dla serwisu Gazeta Prawna:
     
    „Moim zdaniem ma on jednak wówczas prawo domagania się odszkodowania od państwa. Żądanie takiej rekompensaty jest uzasadnione w razie czynu niedozwolonego i w tym przypadku władza zapewne podnosiłaby argument braku winy w działaniu. Ale nie wybroniłaby się w ten sposób przed sądem. Państwo jest tak rozbudowanym organizmem, że powinno zapewnić opiekę nad dziećmi nawet w razie strajku nauczycieli”. „Zdaję sobie sprawę, że niewielu rodziców zdecydowałoby się na dochodzenie odszkodowania, ale moim zdaniem mają taką możliwość”