Czy można ubezpieczyć altankę lub domek letniskowy?
Grillowanie to narodowy sport Polaków. Biesiada przy ognisku lub grillu na działce to jedna z ulubionych form relaksu i odpoczynku. Posiadasz altankę lub domek letniskowy? Sprawdź dlaczego warto je ubezpieczyć?
Ubezpieczenie altanki działa przez cały rok
Ogródki działkowe w ostatnich latach wracają do łask. Wiele osób ucieka z miasta, by spędzić czas na łonie natury, urządzić trawnik lub zasadzić owoce. Zapaleni działkowcy inwestują często duże pieniądze w altanki, domki letniskowe i całą ogrodową infrastrukturę. Jeśli należysz do nich nie zapominaj o ubezpieczeniu. Ogródki działkowe co roku są łakomym kąskiem dla złodziei i wandali.
Jak wybrać kompleksowe ubezpieczenie altanki lub domku letniskowego?
Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, by przy wyborze polisy zwracać szczególną uwagę na zakres i przedmiot ubezpieczenia. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych stworzyło specjalne produkty dla właścicieli domków letniskowych. W OWU ( warunkach ogólnych umowy) można spotkać się z definicją domku letniskowego lub altanki, która mówi, że te obiekty to:
Dodatkowo możesz ubezpieczyć:
Zwracaj uwagę na zakres ochrony
Ubezpieczenia różnią się od siebie często zakresem ochrony. Standardowy zakres ryzyk ubezpieczeniowych w przypadku altanek wygląda praktycznie tak samo jak polisa mieszkaniowa i obejmuje m.in. ogień, uderzenie pioruna, eksplozję, upadek statku powietrznego, powódź, śnieg, grad, huragan, zalanie, upadek drzew itp.
Za co ubezpieczyciel nie odpowiada?
W umowach ubezpieczeniowych jasno są określone sytuacje, za które Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie odpowiada. W wielu przypadkach ubezpieczyciel nie pokryje szkód związanych z umyślnym działaniem lub rażącym niedbalstwem. Na odszkodowanie nie ma też co liczyć, gdy szkoda powstała w altance, która jest w stanie budowy lub przeznaczona jest do rozbiórki.
Ubezpieczyciel nie odpowiada również za szkody, które wynikają z nieprawidłowego dbania o budynek lub za nie zamknięcia okien, drzwi, źle zakonserwowany dach, ściany, balkony, werandy. Do wyłączeń należą również szkody związane z przemarzaniem elementów konstrukcyjnych domku oraz zamarzaniem rur.
Przypominamy, że znajomość tzw. katalogu wyłączeń pozwala na uniknięcie rozczarowania przy ubieganiu się o odszkodowanie. Do właściciela należy również spełnienie wymogów dotyczących m.in. przepisów przeciwpożarowych, sprawdzania dozoru technicznego oraz dokonywania na czas wszystkich niezbędnych napraw.
Od czego zależy wysokość odszkodowania?
Twoja altanka lub dom letniskowy został poważnie uszkodzony? Jak ubiegać się o odszkodowanie? Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia. Suma ta jest zwykle ustalana osobno jeśli chodzi o stałe elementy i mienie ruchome.
Warto wiedzieć również, że odszkodowanie jest określane na podstawie wartości rzeczywistej. Uwzględnia ona wysokość zużycia mienia lub kwotę potrzebną do naprawy altanki do stanu nowego ale nie ulepszonego.
„Wakacje pod gruszą”, grill ze znajomymi to popularna forma spędzania wolnego czasu. Pamiętaj, by o altankę lub domek letniskowy dbać przez cały rok. W doborze najlepszej polisy pomogą Ci eksperci SuperUbezpieczenia.pl.