Zamknięcie granic a koszty leczenia

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 w całej Europie wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zamknięto polskie granice a osoby powracające do kraju muszą odbyć 14 dniową kwarantannę. W efekcie tych działań wiele osób pracujących za granicą zdecydowało się nie wracać w najbliższych dniach do kraju. Co w sytuacji, w której kończy im się wówczas ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ograniczenia w ruchu na polskiej granicy

Tymczasowo przywrócone kontrole na granicy wewnętrznej oznaczają, że granice z naszymi sąsiadami nadal można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. W ostatnich dniach decyzją rządu utrzymano ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców i zaostrzono zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób, które przekraczają polską granicę. Oznacza to, że wszystkie osoby powracające do kraju muszą poddać się obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie. Co ważne od piątku 27 marca osoby, które pracują po drugiej stronie granicy również będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. Z tego obowiązku wyłączeni zostali kierowcy zawodowi, którzy wykonują międzynarodowy transport towarów. Rozwiązanie to jest podyktowane koniecznością utrzymania płynności dostaw.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

Z uwagi na to, że karta EKUZ pokrywa tylko podstawowe usługi medyczne w ramach państwowej służby zdrowia wiele osób wyjeżdżając do pracy za granicę decyduje się na zakup ubezpieczenia kosztów leczenia z rozszerzeniem o wykonywanie pracy. Polisa ta zapewnia przede wszystkim ochronę przed skutkami następstw nieszczęśliwych wypadków i wysokimi kosztami leczenia poza granicami kraju. Istotne jest również to, że ubezpieczenie kosztów leczenia daje możliwość skorzystania z usługi zdalnych konsultacji medycznych w języku polskim.
 
W ostatnich dniach na skutek wprowadzonych ograniczeń w poruszaniu się i konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy wiele osób zdecydowało się na pozostanie w kraju, w którym pracuje.
 
Co jednak zrobić w sytuacji, w której jesteśmy za granicą a kończy się ubezpieczenie kosztów leczenia? Ubezpieczyciele w takim przypadku dają możliwość utrzymania ciągłości ochrony. Konieczne jest jedynie wykupienie polisy kosztów leczenia w ostatnim dniu trwania aktualnej umowy. Większość zakładów ubezpieczeń obejmuje ochroną ubezpieczeniową już od dnia następnego.
 
Jeżeli potrzebujesz porady i pomocy przy zakupie ubezpieczenia kosztów leczenia online skontaktuj się z naszymi specjalistami – 720 221 221. Pomożemy dobrać Ci odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, tak byś czuł się bezpiecznie.
 
Źródło: Straż Graniczna, OWU TU