Podstawowe zasady bezpieczeństwa w internecie

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Przez cały miesiąc ECSM (European Cyber Security Month) będzie podnosić świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. W związku z tym przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w internecie.

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości jakie daje internet. Nikogo już nie dziwią zakupy przez internet, korzystanie z bankowości elektronicznej i załatwianie urzędowych spraw za pomocą profilu zaufanego. Pamiętajmy, że nasze dane mogą stać się łupem złodziei. Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa w internecie i chroń się przed utratą pieniędzy, dostępu do kont i danych.

Co z hasłami?

Najczęstszym błędem użytkowników jest używanie tego samego hasła dla wielu witryn. W momencie, gdy hakerzy przechwycą Twoje hasło, to będą starali się je wykorzystać w innych miejscach.
Nigdy nie ujawniaj swojego hasła! Hakerzy często podszywają się pod banki, serwisy internetowe i pomoc techniczną, by wyłudzić hasło.

Jakie powinno być hasło?

Na początek pamiętaj, by nigdy nie zapisywać swojego hasła. Powinno one być łatwe do zapamiętania, a z drugiej strony unikatowe i trudne do odgadnięcia. Dobre hasło składa się z co najmniej 8 znaków. Powinno zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.
Unikaj takich haseł jak np. data urodzenia lub imiona dzieci. Co jakiś czas zmieniaj hasła.

Aktualizacje

Najwięcej zagrożeń czai się w internecie i w oprogramowaniach, które padają łupem hakerów. Aktualizacja na bieżąco programów sprawia, że wszystkie luki bezpieczeństwa są na bieżąco łatane.

Unikaj niebezpiecznych stron

Internet możemy podzielić na bezpieczne i niebezpieczne witryny. Do tych niebezpiecznych zaliczymy te, które oferują do ściągnięcia np. nielegalne oprogramowanie, filmy, muzykę oraz treści przeznaczone dla dorosłych. Na tych stronach często może znajdować się kod lub oprogramowanie, które zainfekuje nasz komputer.

Co z publicznym WiFi?

Korzystasz z publicznego WiFi w komunikacji miejskiej, restauracji lub w bibliotece? Nigdy nie wiadomo kto z takiej sieci korzysta i czy przypadkiem nie podsłuchuje lub nie zamierza przechwycić naszych danych. Jeśli już musisz skorzystać z publicznego WiFi, to nigdy w tym czasie nie przeprowadzaj wrażliwych operacji np. logowania do bankowości internetowej lub poczty.

Zwracaj uwagę na załączniki

Najwięcej wirusów, programów szpiegujących i złośliwego oprogramowania czai się w poczcie elektronicznej. Zachowaj szczególną ostrożność przy otwieraniu poczty, zwłaszcza wiadomości od nieznanych adresatów. Jeśli dostałeś maila od nieznanej osoby lub nazwa i adres email wydaje Ci się niepokojący to nie otwieraj wiadomości. Pamiętaj, że groźne załączniki mogą kryć się pod postacią kodów zniżkowych, zaproszeń do prezentacji, wiadomości od operatora lub serwisu bankowości internetowej.
Internet otwiera przed nami multum możliwości, ale również potrafi wyrządzić wiele szkód w rękach złodziei i hakerów. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie potrafi zminimalizować ryzyko związane z kradzieżą danych i pieniędzy w sieci.