Czym jest hulajnoga elektryczna w świetle prawa?

Hulajnogi elektryczne w wielu polskich miastach cieszą się coraz większą popularnością i stanowią ciekawą alternatywę dla reszty transportu. Okazuje się jednak, że ten środek lokomocji, który z pewnością stanie się niejednym prezentem komunijnym – w świetle prawa nie jest do końca określony.

Czy hulajnoga to pieszy?

Policja i MSWiA stwierdza, że hulajnoga elektryczna uważana jest za pieszego. Natomiast sami użytkownicy mówią, że hulajnoga powinna być traktowana jak rower i powinno się nią jeździć po drogach rowerowych i chodnikach.
Coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem tego sprzętu. Przykładem jest tutaj dziecko, które jadąc na hulajnodze elektrycznej uderzyło w bok autobusu, wjeżdżając na przejście dla pieszych. Obrażenia były na tyle duże, że w wyniku doznanych obrażeń dziecko zmarło.

 

Sprawa trafiła do sądu i uznano, że dziecko jechało rowerem. Dokładna definicja tego jednośladu mówi, że jest to pojazd napędzany siłą mięśni kierującego, ma pedały, a szerokość pojazdu nie przekracza 0,9 m. Istnieją również rowery elektryczne, ale napęd jest uruchamiany automatycznie w wyniku naciskania na pedały. Moc silnika to 250 W i maleje w miarę zwiększania prędkości do zera przy 25 km/h. Elektryczna hulajnoga miała dwa razy większą moc niż rower elektryczny i nie była uruchamiana za pomocą pedałów.

Czy hulajnoga to motorower?

 

Okazuje się, że hulajnodze elektrycznej bliżej jest do motoroweru. Spełnia ona bowiem takie wytyczne jak np. moc silnika większa niż 4 kW i możliwość rozpędzenia się do prędkości nie przekraczającej 45 km/h. To jedyne podobieństwa. Motorower musi spełnić więcej wymagań. Musi być np. zarejestrowany, mieć tablice rejestracyjne, posiadać ubezpieczenie OC, kierujący musi posiadać prawo jazdy kategorii AM i ukończone 18 lat.

 

W świetle przepisów Prawo o ruchu drogowym, hulajnoga elektryczna podobnie jak rolki, wrotki, łyżworolki nie może być uznana jako rower. Jednocześnie zaznaczono, że hulajnoga powinna poruszać się po chodniku, a gdy go brak to, obowiązują takie same zasady co pieszego (poruszanie się przy lewej krawędzi jezdni).

 

Ciekawostką jest także Uchwała Sądu Najwyższego z 2007 roku mówiąca o tym, że pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest każdy pojazd drogowy czy szynowy, który napędzany jest umieszczonym w nim silnikiem, jak równie maszyna samobieżna i motorower.
Taka definicja pasuje do hulajnogi elektrycznej i oznacza, że taki rodzaj transportu należy traktować jak pojazd mechaniczny. Oznacza więc to, że nie można hulajnogą elektryczną poruszać się po chodniku, a kierujący nie może być uznany za pieszego.

Brak jednoznacznych przepisów pokazuje duży problem jak można dokładnie sklasyfikować hulajnogę elektryczną. Ministerstwo Infrastruktury od 3 lat pracuje nad regulacją przepisów.

Co z odszkodowaniem?

 

W miastach coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg i pieszych. Niestety policjanci nie wiedzą jak określić dokładnie to zdarzenie. Czasem karzą mandatem, a czasem zderzenie kierującego hulajnogą i pieszego określa się jako zderzenie dwóch pieszych i o mandacie nie ma mowy. Co jednak, gdy obrażenia są duże, a poszkodowany chce ubiegać się o odszkodowanie?

Wystawienie i przyjęcie mandatu jasno określa sprawcę zdarzenia. Wówczas wystarczy tylko ustalić przez sąd wysokość odszkodowania. Warto wiedzieć, że hulajnoga elektryczna nie jest zdefiniowana w Prawie o ruchu drogowym. W wielu przypadkach przy zdarzeniach pomocny jest art. 3 PoRD, który mówi:

 

„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę”

 

Co zrobić, gdy dojdzie do potrącenia przez hulajnogę elektryczną?

 

• Wezwać policję i domagać się, by jasno określono i spisano sprawcę
• Nie przyjmować mandatu
• Tłumaczyć, że hulajnoga nie ma prawa poruszać się po chodniku
• Złożyć zawiadomienie na policji o popełnieniu wykroczeniu lub przestępstwa

 

Ewentualne odszkodowanie można uzyskać tylko wtedy, gdy sąd stwierdzi winę kierującego hulajnogą. Należy złożyć pozew cywilny i czekać na decyzję sądu o ewentualnej wysokości odszkodowania za wyrządzone szkody.

 

Hulajnogi elektryczne cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale też i w całej Europie. Jest to doskonała forma transportu w dużych miejskich aglomeracjach. Niestety wraz z rozwojem takiego sprzętu nie poszły przepisy, które jasno nie określają czym do końca jest hulajnoga elektryczna.