Obowiązki kierowców podczas zimy
Zima nie jest łaskawą porą roku dla kierowców. Śliskie nawierzchnie, odśnieżanie aut, konieczność nakładania łańcuchów. Te i inne utrudnienie co roku są zmorą większości właścicieli aut. Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl podkreślają jak pomocny może być w tym czasie tzw. „zimowy assistance”, który „działa” podczas zwiększonej ilości awarii związanych z zimowa aurą.
Zimówki niezbędne podczas opadów śniegu i gołoledzi
Sezonowa wymiana opon przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Opony zimowe, na których powinni jeździć kierowcy w temperaturze poniżej 7 st. C., zwiększają ich bezpieczeństwo. Zapewniają bowiem odpowiednią przyczepność podczas gołoledzi czy podczas opadów śniegu. Dzięki ich zwiększonej elastyczności i odpowiedniej budowie, auto ma krótszą drogę hamowania. Polskie prawo nie nakazuje kierowcom wymiany opon na zimowe. Jednak w innych krajach europejskich kierowcy wyboru nie mają i są zobligowani do wymiany ogumienia w konkretnym czasie. Jeśli zatem wybieramy się na narty do Niemiec, Czech, Austrii, Włoch, czy na Słowację musimy liczyć się wymogami w tych państwach.
Ośnieżanie auta na „włączonym silniku” – za to grozi mandat!
Niestety większość właścicieli aut jest nieświadoma tego, że podczas odśnieżania auta przy włączonym silniku – łamie prawo. Polski ustawodawca wprowadził ten zakaz mając na uwadze kwestie środowiska naturalnego. Za odśnieżanie na włączonym silniku właściciel auta może zostać ukarany mandatem w wysokości od 100 do 300 zł. Jednak zakaz ten nie będzie miał zastosowania kiedy właściciel auta uruchomił silnik stojącego pojazdu na czas poniżej 1 minuty.
Pole widzenia kierowcy – bardzo ważne
Polskie prawo nakłada na kierowców wiele obowiązków. W okresie zimowym kierowcy muszą mieć odpowiednie pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania. W związku z tym w okresie zimowym kierowcy mają obowiązek odśnieżania samochodu. Za jego niespełnianie mogą otrzymać mandat nawet do 500 zł.
Znak drogowy C-18 „nakaz jazdy z łańcuchami”
Znak drogowy C-18 oznaczający „nakaz jazdy z łańcuchami” został uregulowany w przepisach prawnych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Znak na którym znajduje się symbol C-18, oznacza, że na drodze osoba kierująca autem jest obowiązana stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych; umieszczona pod znakiem tabliczka, o której mowa w § 23 ust. 2, oznacza, że znak dotyczy pojazdów określonych na tabliczce. Kierowcy muszą mieć na uwadze, że po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć. Nie tylko dla własnego komfortu podróżowania, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.
Assistance niezbędny podczas zimowych podróży
Zimą najczęściej kierowcy borykają się z zamarzniętymi akumulatorami. Posiadając ochronę AC w razie usterki akumulatora możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Ponadto podczas zimowych dni, kierowcom bardzo często zdarza się utknąć w zaspie. Pomoc tą otrzymamy również, kiedy wskutek niskich temperatur nastąpi awaria elektroniki w aucie.