Stłuczka za granicą – sprawdź co musisz wiedzieć
Sezon wakacyjny w pełni. Wśród Polaków od lat duża popularnością cieszą się wyjazdu na urlop własnym samochodem. Najczęściej wybierane kierunki to Włochy, Hiszpania i Chorwacja. Piękna pogoda i widoki często rekompensują długie godziny za kierownicą. Niestety zawsze istnieje ryzyko niespodziewanego zdarzenia. Chwila nieuwagi może doprowadzić do stłuczki z obywatelem danego kraju. Jak w tej sytuacji wygląda sprawa z odszkodowaniem po stłuczce za granicą?
Czy na drogach Europy jest bezpiecznie?
W 2015 roku Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że aż 135 tysięcy osób ucierpiało na europejskich drogach. Liczba wypadków wzrasta właśnie w okresie wakacyjnym, gdzie wzmożony ruch na drogach może przyczynić się obniżenia bezpieczeństwa.
Procedury mogą się różnić w zależności od kraju
Każda stłuczka w obcym kraju to bardzo duży stres i zdenerwowanie. Tylko podejście do sprawy „na chłodno” pomoże skutecznie ubiegać się o odszkodowanie. Chorwat lub Włoch spowodował szkodę na Twoim pojeździe? W przypadku ubiegania się o odszkodowania bardzo dużo zależy od kraju, w którym doszło do szkody oraz tego, w jakim kraju są zarejestrowane pojazdy biorące udział w kolizji.
Podstawową i zarazem najważniejszą rzeczą jest zebranie całej dokumentacji. Biorąc udział w stłuczce niezbędne jest spisanie oświadczenie wraz z podpisami sprawcy i poszkodowanego lub zebranie dokumentów sporządzonych przez policję na miejscu zdarzenia. Przypominamy, że w oświadczeniu muszą znaleźć się takie informacje jak:
- Dane sprawcy wypadku
- Kategoria i numer prawa jazdy
- Numer rejestracyjny
- Marka pojazdu
- Dane ubezpieczyciela sprawcy
- Opis całego zdarzenia
Im więcej dowodów tym lepiej. Jeśli masz możliwość to sporządź dokumentację fotograficzną i spisz dane świadków zdarzenia. Warto również zachować wszystkie rachunki związane z ewentualnym leczeniem po wypadku.
Stłuczka w kraju Unii Europejskiej
Miałeś stłuczkę w kraju należącym do UE? Możesz zażądać wypłaty odszkodowania od zagranicznego ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku posiada polisę OC. Roszczenie możesz zgłaszać do polskiego zakładu ubezpieczeń, który zajmie się reprezentowaniem Twoich racji w sprawie odszkodowania od zagranicznego ubezpieczyciela. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiada informacje na temat reprezentantów. Co zrobić, gdy dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będzie miało swojego reprezentanta? Taka szkoda będzie rozpatrywana przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Miałeś stłuczkę w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Tutaj pomocna może okazać się Zielona Karta. System chroni poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych na terenie:
- Europy
- Iranu
- Izraela
- Maroka
- Tunezji
Po co komu Zielona Karta?
Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat, który potwierdza to, że kierowca pojazdu posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.
System Zielonej Karty działa po to, by kierowca przekraczając daną granicę państwa nie musiał za każdym razem kupować polisy OC, która ma działać w kraju, który odwiedza. Ubiegając się o odszkodowanie w ramach Zielonej Karty należy zgłosić się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ciekawostką jest to, że jeżeli zdarzenia miało miejsce w kraju, gdzie obowiązuje Zielona Karta, to postępowanie odszkodowawcze można przeprowadzić w Polsce. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże oszczędzić czas i nerwy.